תנ"ך על הפרק - תהילים א - מחברי ספר תהילים / הרב דוד חי הכהן שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים א

568 / 929
היום

הפרק

אַ֥שְֽׁרֵי־הָאִ֗ישׁ אֲשֶׁ֤ר ׀ לֹ֥א הָלַךְ֮ בַּעֲצַ֪ת רְשָׁ֫עִ֥ים וּבְדֶ֣רֶךְ חַ֭טָּאִים לֹ֥א עָמָ֑ד וּבְמוֹשַׁ֥ב לֵ֝צִ֗ים לֹ֣א יָשָֽׁב׃כִּ֤י אִ֥ם בְּתוֹרַ֥ת יְהוָ֗ה חֶ֫פְצ֥וֹ וּֽבְתוֹרָת֥וֹ יֶהְגֶּ֗ה יוֹמָ֥ם וָלָֽיְלָה׃וְֽהָיָ֗ה כְּעֵץ֮ שָׁת֪וּל עַֽל־פַּלְגֵ֫י מָ֥יִם אֲשֶׁ֤ר פִּרְי֨וֹ ׀ יִתֵּ֬ן בְּעִתּ֗וֹ וְעָלֵ֥הוּ לֹֽא־יִבּ֑וֹל וְכֹ֖ל אֲשֶׁר־יַעֲשֶׂ֣ה יַצְלִֽיחַ׃לֹא־כֵ֥ן הָרְשָׁעִ֑ים כִּ֥י אִם־כַּ֝מֹּ֗ץ אֲ‍ֽשֶׁר־תִּדְּפֶ֥נּוּ רֽוּחַ׃עַל־כֵּ֤ן ׀ לֹא־יָקֻ֣מוּ רְ֭שָׁעִים בַּמִּשְׁפָּ֑ט וְ֝חַטָּאִ֗ים בַּעֲדַ֥ת צַדִּיקִֽים׃כִּֽי־יוֹדֵ֣עַ יְ֭הוָה דֶּ֣רֶךְ צַדִּיקִ֑ים וְדֶ֖רֶךְ רְשָׁעִ֣ים תֹּאבֵֽד׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב דוד חי הכהן שליט

מחברי ספר תהילים

בהתבוננות במזמורי התהילים נראה, על פי פתיחותיו, כי משוררים רבים השתתפו בחיבור שירי הנשמה הכלולים בהו. חלק מפורסמים, כגון משה רבנו ודוד המלך, וחלק נודעו על פי השוואה אל השמות המופיעים בספר דברי הימים. בספר דברי הימים מופיעים שמות המשוררים והחוזים שעמדו לצידם של דוד ושלמה בעבודת המקדש ובשירי הלויים שנאמרו בו. אמנם שמות אחדים אינם ידועים לאשורם, וישנם גם מזמורים עלומי שם.

בדברי חז"ל (בבא בתרא יד:) ישנה הרחבה ופירוט לשמותם של המשוררים השונים, עשרה במספר, וביניהם: אדם הראשון, משה רבינו, הימן, ידותון, אסף, שלושת בני קרח ודוד, שהוא אחרון המשוררים והעיקרי שבהם. אישים אלה מקפלים בתוכם את דרכה של האנושות מתחילת הופעתה ועד לשיא שלמותה.

אדם הראשון הינו שורש האנושות. הוא נפגש עם הבורא בעולם הזה דרך השבת, ומכיר את גודל החסד שבו מושגח העולם. מלכיצדק מציין את האנושות המתגברת על דרכי הרשע ומחפשת צדק בחיי החברה. אברהם אבינו הוא בונה ומייסד האמונה והצדק בתוך משפחה, וכל זאת בדרך של חינוך וקירוב לבבות. משה רבנו, מקבל התורה ומוסרה לאומה, שכל חייה מחוברים עם הבורא, צדקתו וחסדו, ומשמשת בכך מנוף לאנושות כולה. הימן, ידותון ואסף משבט לוי, השבט היחיד משבטי ישראל שאין לו חלק ונחלה בעולם מלבד קירבת ה'. בני קרח מלמדים כי האור זורח גם על הנופלים, ומאפשר את העלייה הכוללת שאיננה מזניחה אפילו אחד מבני אנוש. דוד המלך מאחד את כל כוחות האומה, והופכם, בכח המלכות, למקשה אחת שכולה אור יקרות בגוונים שונים.

יותר מכל המחברים, דוד הוא הכולל את אורם של ישראל, ומחזירם בשלמות דרך ספר תהילים כלפי מעלה, כשבדרך הוא מצחצח את היקום כולו.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך