תנ"ך על הפרק - תהילים צא - על כפים ישאונך – הצלת ישיבת מיר / הרב שמשון דוד פינקוס ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים צא

658 / 929
היום

הפרק

יֹ֭שֵׁב בְּסֵ֣תֶר עֶלְי֑וֹן בְּצֵ֥ל שַׁ֝דַּ֗י יִתְלוֹנָֽן׃אֹמַ֗ר לַֽ֭יהוָה מַחְסִ֣י וּמְצוּדָתִ֑י אֱ֝לֹהַ֗י אֶבְטַח־בּֽוֹ׃כִּ֤י ה֣וּא יַ֭צִּֽילְךָ מִפַּ֥ח יָק֗וּשׁ מִדֶּ֥בֶר הַוּֽוֹת׃בְּאֶבְרָת֨וֹ ׀ יָ֣סֶךְ לָ֭ךְ וְתַֽחַת־כְּנָפָ֣יו תֶּחְסֶ֑ה צִנָּ֖ה וְֽסֹחֵרָ֣ה אֲמִתּֽוֹ׃לֹא־תִ֭ירָא מִפַּ֣חַד לָ֑יְלָה מֵ֝חֵ֗ץ יָע֥וּף יוֹמָֽם׃מִ֭דֶּבֶר בָּאֹ֣פֶל יַהֲלֹ֑ךְ מִ֝קֶּ֗טֶב יָשׁ֥וּד צָהֳרָֽיִם׃יִפֹּ֤ל מִצִּדְּךָ֨ ׀ אֶ֗לֶף וּרְבָבָ֥ה מִימִינֶ֑ךָ אֵ֝לֶ֗יךָ לֹ֣א יִגָּֽשׁ׃רַ֭ק בְּעֵינֶ֣יךָ תַבִּ֑יט וְשִׁלֻּמַ֖ת רְשָׁעִ֣ים תִּרְאֶֽה׃כִּֽי־אַתָּ֣ה יְהוָ֣ה מַחְסִ֑י עֶ֝לְי֗וֹן שַׂ֣מְתָּ מְעוֹנֶֽךָ׃לֹֽא־תְאֻנֶּ֣ה אֵלֶ֣יךָ רָעָ֑ה וְ֝נֶ֗גַע לֹא־יִקְרַ֥ב בְּאָהֳלֶֽךָ׃כִּ֣י מַ֭לְאָכָיו יְצַוֶּה־לָּ֑ךְ לִ֝שְׁמָרְךָ֗ בְּכָל־דְּרָכֶֽיךָ׃עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ פֶּן־תִּגֹּ֖ף בָּאֶ֣בֶן רַגְלֶֽךָ׃עַל־שַׁ֣חַל וָפֶ֣תֶן תִּדְרֹ֑ךְ תִּרְמֹ֖ס כְּפִ֣יר וְתַנִּֽין׃כִּ֤י בִ֣י חָ֭שַׁק וַאֲפַלְּטֵ֑הוּ אֲ֝שַׂגְּבֵ֗הוּ כִּֽי־יָדַ֥ע שְׁמִֽי׃יִקְרָאֵ֨נִי ׀ וְֽאֶעֱנֵ֗הוּ עִמּֽוֹ־אָנֹכִ֥י בְצָרָ֑ה אֲ֝חַלְּצֵ֗הוּ וַֽאֲכַבְּדֵֽהוּ׃אֹ֣רֶךְ יָ֭מִים אַשְׂבִּיעֵ֑הוּ וְ֝אַרְאֵ֗הוּ בִּֽישׁוּעָתִֽי׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמשון דוד פינקוס ז

על כפים ישאונך – הצלת ישיבת מיר

עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ פֶּן־תִּגֹּ֖ף בָּאֶ֣בֶן רַגְלֶֽךָ׃
(תהילים צא יב)

בהיסטוריה היהודית היו מצבים שיהודים הרגישו שהם נישאים על כפי מלאכים...

דוגמא לכך היא הצלתה הפלאית של ישיבת מיר, על ארבע מאות תלמידיה, בזמן השואה, וכפי ששמעתי מרבותי ז"ל.

בחורי הישיבה ברחו ממיר לווילנא, שם חילקו אותם בין משפחות שקיבלו אותם בכבוד ובהערצה. המארחים הציעו להם מיטות לישון, ובבוקר הם שמו לב שבעלי הבית נתנו להם את מיטתם שלהם, והם עצמם ישנו על הרצפה... הוציאו לכבודם את מערכת הכלים היפה של פסח, הכל לכבודם של בני הישיבות! לאחר מכן נסעו כמעט אלף קילומטרים ברכבת מווילנא עד ליפן, כל זאת על תקן של "תיירים".

רבי יוסף דוב סולוויצ'יק, בנו של הרב מבריסק זצ"ל, שהיה באותה נסיעה, סיפר לי:

נסענו ברכבת במחלקה הראשונה, וכשהגענו למוסקבה, המתינו לנו אוטובוסים של תיירים שהובילו אותנו לבית המלון המפואר ביותר במוסקבה. בבית המלון הביאו לנו מכל טוב, וכיוון שלא היינו יכולים לאכול מהאוכל המוגש במלון הביאו לנו תפוזים, פרי יקר המציאות שמעודנו לא ראינו! לא זו בלבד, הגיעו אוטובוסים למלון לקחת אותנו לטיול בגן החיות. אני לא נסעתי, זה היה יותר מדי עבורי... פחדתי... אולם חבריי נסעו, ומה הם רואים בדרך? תור של אלפי איש, הממתינים לפרוסת לחם!

העולם כולו עטוף ברעב, בסבל ונדודים, אירופה שטופת דם, באושוויץ נשחטים יהודים לרבבות, וכאן יושבים להם כארבע מאות בחורי ישיבה במלון המפואר ביותר במוסקבה ואוכלים תפוזים!

עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ! גם בתוך כל הגהינם הנורא, לא נסתמו דרכי ההצלה לפני הקב"ה!

לא די בכך. שנים מועטות לפני שהגיעו בני הישיבה ליפן, ישב שם יהודי שהיה רחמנא ליצלן נשוי לגויה, ולפתע נכנס בראשו רעיון של שגעון מוחלט, הוא בונה בית כנסת מפואר בן כמה מאות מקומות!

בית הכנסת הזה עמד שמם כל השנים, עד שהגיעו אליו תלמידי ישיבת מיר. מספר המקומות בבית הכנסת התאים בדיוק למספר התלמידים!

כך הם ישבו ולמדו מתוך התעלות עצומה, עד שהקב"ה הוציא אותם משם, ולקח אותם לחוף מבטחים, חלקם לארה"ב וחלקם לארץ הקודש.

גם כשכל העולם רועש וגועש, "עַל־כַּפַּ֥יִם יִשָּׂא֑וּנְךָ" [אמנם לא כולם זכו לכך. ישנם קדושי עליון שלא זכו לכך שיישאו אותם על כפים ולא תגוף באבן רגלם...לקב"ה יש את החשבונות שלו].

[הערת מערכת 'תנ"ך על הפרק': אודות ההצלה הפלאית ניתן להרחיב הקריאה למשל בספר "נס ההצלה".]

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך