תנ"ך על הפרק - תהילים קיא - אודה ה' בכל לבב – מדוע נאמר במנחה של שבת? / הרב יעקב חיים מלמד הכהן ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים קיא

678 / 929
היום

הפרק

הַ֥לְלוּ יָ֨הּ ׀ אוֹדֶ֣ה יְ֭הוָה בְּכָל־לֵבָ֑ב בְּס֖וֹד יְשָׁרִ֣ים וְעֵדָֽה׃גְּ֭דֹלִים מַעֲשֵׂ֣י יְהוָ֑ה דְּ֝רוּשִׁ֗ים לְכָל־חֶפְצֵיהֶֽם׃הוֹד־וְהָדָ֥ר פָּֽעֳל֑וֹ וְ֝צִדְקָת֗וֹ עֹמֶ֥דֶת לָעַֽד׃זֵ֣כֶר עָ֭שָׂה לְנִפְלְאֹתָ֑יו חַנּ֖וּן וְרַח֣וּם יְהוָֽה׃טֶ֭רֶף נָתַ֣ן לִֽירֵאָ֑יו יִזְכֹּ֖ר לְעוֹלָ֣ם בְּרִיתֽוֹ׃כֹּ֣חַ מַ֭עֲשָׂיו הִגִּ֣יד לְעַמּ֑וֹ לָתֵ֥ת לָ֝הֶ֗ם נַחֲלַ֥ת גּוֹיִֽם׃מַעֲשֵׂ֣י יָ֭דָיו אֱמֶ֣ת וּמִשְׁפָּ֑ט נֶ֝אֱמָנִ֗ים כָּל־פִּקּוּדָֽיו׃סְמוּכִ֣ים לָעַ֣ד לְעוֹלָ֑ם עֲ֝שׂוּיִ֗ם בֶּאֱמֶ֥ת וְיָשָֽׁר׃פְּד֤וּת ׀ שָׁ֘לַ֤ח לְעַמּ֗וֹ צִוָּֽה־לְעוֹלָ֥ם בְּרִית֑וֹ קָד֖וֹשׁ וְנוֹרָ֣א שְׁמֽוֹ׃רֵ֘אשִׁ֤ית חָכְמָ֨ה ׀ יִרְאַ֬ת יְהוָ֗ה שֵׂ֣כֶל ט֭וֹב לְכָל־עֹשֵׂיהֶ֑ם תְּ֝הִלָּת֗וֹ עֹמֶ֥דֶת לָעַֽד׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב יעקב חיים מלמד הכהן ז

אודה ה' בכל לבב – מדוע נאמר במנחה של שבת?

מזמור זה אומרים בכל יום שבת, בתפילת מנחה של שבת, בפתיחות הלב ובשמחה מיוחדת ומתוך ההשראה של קדושת יום השבת. ועל זאת נאמר: "זֵ֣כֶר עָ֭שָׂה לְנִפְלְאֹתָ֑יו". יראת כבוד יש בפני יום השבת שהוא יום מנוחה. "זֵ֣כֶר" – "זכור את יום השבת לקדשו"(שמות כ ח).

בנוסף לכך השבת הוא יום שכל ימות השבוע מתברכים הימנו, כמו שהובא בזוהר הקדוש: "הכי תאנא: כל ברכאן דלעילא ותתא, ביומא שביעא תליין, בגין דיתברך פתוריה כל אימן שיתא יומין דשבתא [ביאור: כל הברכות של מעלה ומטה תלויים ביום השביעי, בשביל שיתברך שולחנו כל ששת ימי השבוע]"(זוהר ח"ב דיתרו).

המיוחד במזמור זה בפסוק: "טֶ֭רֶף נָתַ֣ן לִֽירֵאָ֑יו יִזְכֹּ֖ר לְעוֹלָ֣ם בְּרִיתֽוֹ׃"(תהילים קיא ה) – סוד הפרנסה קשור ליום השבת. הברית היא ההבטחה מאת ה' יתברך לספק מזון ליראיו, ככתוב: "ועבדתם את ה' א-להיכם וברך את לחמך ואת מימיך...", וכן "אם בחוקותי תלכו... ואכלתם לחמכם לשובע וישבתם לבטח בארצכם"(ויקרא כו ג).

אבל "ראשית חכמה יראת י-הוה"(תהילים קיא י), באהבה וביראה. "ואהבת את ה' א-להיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך"(דברים ו ה). כי הוא קדוש ונורא שמו! וראשית החכמה והיראה, שהאדם מקדש את שמו של הקב"ה ברבים, ברוך המקדש שמו ברבים. ומי שיש לו יראת ה', אזי יהיה לו "שֵׂ֣כֶל ט֭וֹב לְכָל־עֹשֵׂיהֶ֑ם תְּ֝הִלָּת֗וֹ עֹמֶ֥דֶת לָעַֽד׃"(תהילים קיא י), "כי אז תצליח את דרכך ואז תשכיל"(יהושע א ח).

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך