תנ"ך על הפרק - תהילים קכח - אושר המשפחה היהודית / הרב חיים בן סניור שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים קכח

695 / 929
היום

הפרק

שִׁ֗יר הַֽמַּ֫עֲל֥וֹת אַ֭שְׁרֵי כָּל־יְרֵ֣א יְהוָ֑ה הַ֝הֹלֵ֗ךְ בִּדְרָכָֽיו׃יְגִ֣יעַ כַּ֭פֶּיךָ כִּ֣י תֹאכֵ֑ל אַ֝שְׁרֶ֗יךָ וְט֣וֹב לָֽךְ׃אֶשְׁתְּךָ֤ ׀ כְּגֶ֥פֶן פֹּרִיָּה֮ בְּיַרְכְּתֵ֪י בֵ֫יתֶ֥ךָ בָּ֭נֶיךָ כִּשְׁתִלֵ֣י זֵיתִ֑ים סָ֝בִ֗יב לְשֻׁלְחָנֶֽךָ׃הִנֵּ֣ה כִי־כֵ֭ן יְבֹ֥רַךְ גָּ֗בֶר יְרֵ֣א יְהוָֽה׃יְבָרֶכְךָ֥ יְהוָ֗ה מִצִּ֫יּ֥וֹן וּ֭רְאֵה בְּט֣וּב יְרוּשָׁלִָ֑ם כֹּ֝֗ל יְמֵ֣י חַיֶּֽיךָ׃וּרְאֵֽה־בָנִ֥ים לְבָנֶ֑יךָ שָׁ֝ל֗וֹם עַל־יִשְׂרָאֵֽל׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב חיים בן סניור שליט

אושר המשפחה היהודית

שִׁ֗יר הַֽמַּ֫עֲל֥וֹת אַ֭שְׁרֵי כָּל־יְרֵ֣א יְ-הוָ֑ה הַ֝הֹלֵ֗ךְ בִּדְרָכָֽיו׃
יְגִ֣יעַ כַּ֭פֶּיךָ כִּ֣י תֹאכֵ֑ל אַ֝שְׁרֶ֗יךָ וְט֣וֹב לָֽךְ׃
אֶשְׁתְּךָ֤ ׀ כְּגֶ֥פֶן פֹּרִיָּה֮ בְּיַרְכְּתֵ֪י בֵ֫יתֶ֥ךָ בָּ֭נֶיךָ כִּשְׁתִלֵ֣י זֵיתִ֑ים סָ֝בִ֗יב לְשֻׁלְחָנֶֽךָ׃
(תהילים קכח א-ג)

דוד המלך מתאר את אושרו של האדם החי חיי תורה וקדושה, מנהל משא ומתן באמונה, בעל אישה היושבת בירכתי הבית ולא מטיילת ברחובות, מגדלת ילדיה בקדושה ובטהרה כאשר מרכזת אותם סביבה ומעניקה להם חום וחינוך טהור, מדות נאצלות, יראת שמים ושלוה גשמית ורוחנית. דוד המלך מברך את כל הגברים יראי ה' האמיתיים הרחוקים מנגיעות אישיות, אוהבים להטיב ללא תמורה, ומתוך סבר פנים יפות לזולת. 

במשך כל שנות קיומו של עמנו עמדו כולם על חוסן המשפחה היהודית ועל הייחודיות שלה. כל העמים קנאו בנו קנאה הקשה משאול, בהשוותם את המשפחה היהודית המקורית מול משפחות העמים. כח זה נסך בנו הקב"ה על ידי החוקים שכתב בתורתו בנושא הנישואין.

  באדיבות הרב, מתוך ספרו 'אמרי ח"ן – ויקרא'

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך