תנ"ך על הפרק - תהילים קכח - אשתך כגפן פוריה, בניך כשתילי זיתים / הרב חיים בן סניור שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים קכח

695 / 929
היום

הפרק

שִׁ֗יר הַֽמַּ֫עֲל֥וֹת אַ֭שְׁרֵי כָּל־יְרֵ֣א יְהוָ֑ה הַ֝הֹלֵ֗ךְ בִּדְרָכָֽיו׃יְגִ֣יעַ כַּ֭פֶּיךָ כִּ֣י תֹאכֵ֑ל אַ֝שְׁרֶ֗יךָ וְט֣וֹב לָֽךְ׃אֶשְׁתְּךָ֤ ׀ כְּגֶ֥פֶן פֹּרִיָּה֮ בְּיַרְכְּתֵ֪י בֵ֫יתֶ֥ךָ בָּ֭נֶיךָ כִּשְׁתִלֵ֣י זֵיתִ֑ים סָ֝בִ֗יב לְשֻׁלְחָנֶֽךָ׃הִנֵּ֣ה כִי־כֵ֭ן יְבֹ֥רַךְ גָּ֗בֶר יְרֵ֣א יְהוָֽה׃יְבָרֶכְךָ֥ יְהוָ֗ה מִצִּ֫יּ֥וֹן וּ֭רְאֵה בְּט֣וּב יְרוּשָׁלִָ֑ם כֹּ֝֗ל יְמֵ֣י חַיֶּֽיךָ׃וּרְאֵֽה־בָנִ֥ים לְבָנֶ֑יךָ שָׁ֝ל֗וֹם עַל־יִשְׂרָאֵֽל׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב חיים בן סניור שליט

אשתך כגפן פוריה, בניך כשתילי זיתים

דוד המלך המשיל את המשפחה היהודית לזית ולכרם: 

אֶשְׁתְּךָ֤ ׀ כְּגֶ֥פֶן פֹּרִיָּה֮ בְּיַרְכְּתֵ֪י בֵ֫יתֶ֥ךָ בָּ֭נֶיךָ כִּשְׁתִלֵ֣י זֵיתִ֑ים סָ֝בִ֗יב לְשֻׁלְחָנֶֽךָ׃
(תהילים קכח ג)

האישה יראת ה', צנועה, נאמנת לתפקידה החשוב והוא חינוך הבית והילדים על פי התורה (נאמנת הכוונה שאין לה בעולם הזה שום דבר פרט למטרה אותה צריכה למלא).

בניה של משפחה יראת שמים דומים לזֵיתִ֑ים. הבה ונראה עד כמה מדוייק המשל.

כידוע עצי זית צומחים באזור טרשים. שורש העץ חייב לבקוע את האבן הקשה ולחדור לאדמה. זאת ועוד, העץ חייב לעמוד בפני הסערות הפוקדות את האזור והעלולות להשפיע לרעה על העץ ולגדעו, לעמוד מול הקור העז של הסביבה ועוד.

לאחר שהעץ נקלט היטב בקרקע ומתחיל להתפתח צריכים לעבד את הקרקע כדי שהעץ יגדל ויניב פירות. גם לאחר שצמחו הפירות יש להמשיך ולטפח את העץ כדי שהפירות יהיו עסיסיים. לאחר מסיקת הזיתים יש לכתוש אותם כדי שיהיו ראויים לאכילה. רק לאחר ביצוע כל המלאכות הללו מפיק הזית שמן זך הראוי להדליק בו את המנורה בבית המקדש.

גם בילד היהודי יש להשקיע רבות ולטפחו ככל האפשר בחינוך נכון, בתפילה לקב"ה שיצליח את דרכו, בעיצוב אישיותו ובתיקון מידותיו, כיצד לא לבזבז זמן ולחשוב היטב לפני כל פעולה וכו'. ואז מקבלים ילד יהודי לתהילה, לשם ולתפארת אשר כל רואיו יעידו עליו שכולו קדוש וטהור. ילד כזה משול לשמן זית זך כתית למאור. והרי ידוע שהמנורה במקדש מסמלת את כח הפלפול שבתורה. אם כן, ילד יהודי המקבל את חינוכו הטהור מידי אמא יהודיה מקורית שאהבת ה' ויראתו נגד עיניה, ולא דברים אחרים, יזכה להבין בכל חלקי התורה ויכוון לאמיתה של תורה. משום שהתורה היא תורת ה' והקב"ה אינו רוצה להעניק את ההבנה לאדם שאינו מתנהג כהלכה ואינו בונה את עצמו ואת ביתו על טהרת הקודש. 

זאת ועוד, הגפן והזית אינם מקבלים שום הרכבה, בניגוד לעצים אחרים המקבלים הרכבה. לכן דימה דוד המלך את המשפחה היהודית לזיתים ולכרם.

  באדיבות הרב, מתוך ספרו 'אמרי ח"ן – בראשית'

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך