תנ"ך על הפרק - תהילים ל - מזמור שיר חנוכת הבית לדוד, למרות כל הקשיים / הרב דוד חי הכהן שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים ל

597 / 929
היום

הפרק

מִזְמ֡וֹר שִׁיר־חֲנֻכַּ֖ת הַבַּ֣יִת לְדָוִֽד׃אֲרוֹמִמְךָ֣ יְ֭הוָה כִּ֣י דִלִּיתָ֑נִי וְלֹא־שִׂמַּ֖חְתָּ אֹיְבַ֣י לִֽי׃יְהוָ֥ה אֱלֹהָ֑י שִׁוַּ֥עְתִּי אֵ֝לֶ֗יךָ וַתִּרְפָּאֵֽנִי׃יְֽהוָ֗ה הֶֽעֱלִ֣יתָ מִן־שְׁא֣וֹל נַפְשִׁ֑י חִ֝יִּיתַ֗נִימיורדי־מִיָּֽרְדִי־בֽוֹר׃זַמְּר֣וּ לַיהוָ֣ה חֲסִידָ֑יו וְ֝הוֹד֗וּ לְזֵ֣כֶר קָדְשֽׁוֹ׃כִּ֤י רֶ֨גַע ׀ בְּאַפּוֹ֮ חַיִּ֪ים בִּרְצ֫וֹנ֥וֹ בָּ֭עֶרֶב יָלִ֥ין בֶּ֗כִי וְלַבֹּ֥קֶר רִנָּֽה׃וַ֭אֲנִי אָמַ֣רְתִּי בְשַׁלְוִ֑י בַּל־אֶמּ֥וֹט לְעוֹלָֽם׃יְֽהוָ֗ה בִּרְצוֹנְךָ֮ הֶעֱמַ֪דְתָּה לְֽהַרְרִ֫י עֹ֥ז הִסְתַּ֥רְתָּ פָנֶ֗יךָ הָיִ֥יתִי נִבְהָֽל׃אֵלֶ֣יךָ יְהוָ֣ה אֶקְרָ֑א וְאֶל־אֲ֝דֹנָ֗י אֶתְחַנָּֽן׃מַה־בֶּ֥צַע בְּדָמִי֮ בְּרִדְתִּ֪י אֶ֫ל־שָׁ֥חַת הֲיוֹדְךָ֥ עָפָ֑ר הֲיַגִּ֥יד אֲמִתֶּֽךָ׃שְׁמַע־יְהוָ֥ה וְחָנֵּ֑נִי יְ֝הוָה הֱ‍ֽיֵה־עֹזֵ֥ר לִֽי׃הָפַ֣כְתָּ מִסְפְּדִי֮ לְמָח֪וֹל לִ֥י פִּתַּ֥חְתָּ שַׂקִּ֑י וַֽתְּאַזְּרֵ֥נִי שִׂמְחָֽה׃לְמַ֤עַן ׀ יְזַמֶּרְךָ֣ כָ֭בוֹד וְלֹ֣א יִדֹּ֑ם יְהוָ֥ה אֱ֝לֹהַ֗י לְעוֹלָ֥ם אוֹדֶֽךָּ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב דוד חי הכהן שליט

מזמור שיר חנוכת הבית לדוד, למרות כל הקשיים

ימי השיא של מלכות דוד היו בהכינו את בנין המקדש ובהבאתו את ארון הברית לירושלים ברוב עם ובשמחה גדולה. במעמד זה נתחברו פרקי תהלה ותפילה, כדוגמת פרקנו, "מִזְמוֹר שִׁיר חֲנֻכַּת הַבַּיִת לְדָוִד"(תהילים ל א) ועוד (למשל תהילים קה). לב מלכותו של דוד היה בנין הקודש בתוך ישראל. גם בימי מלכותו הרמים, לעיני מלכי אומות העולם, הוא המשיך לקרוא בשם ד' ולהתעסק במצוותיו, כפי שנראה בפרק קי"ט: "וַאֲדַבְּרָה בְעֵדֹתֶיךָ נֶגֶד מְלָכִים וְלֹא אֵבוֹשׁ"(תהילים קיט מו).

דוד המלך, שבימי חייו היה נתון במלחמות רבות, בהן לחם בעצמו כחייל וכמפקד גם יחד, מצא זמן לאסוף אוצרות לבניין המקדש. דוד הכין תכניות בניה לבית המקדש ולכל מה שנלווה לו. בתכניותיו חישב את כל הנדרש בכסף, בזהב, בברזל ובאבנים, וחישב אפילו את מספר המסמרים שידרשו לשם הבניין. דוד הכין גם את משמרות הכהונה והלוויה, קבע את מקומם וזמן עבודתם, והכין שירים ומנגינות לעבודת המקדש - יום יום ושירו: שיר ל'עולת הבוקר' ושיר ל'עולת הערב'. ההכנות המרובות דרשו מדוד עשרות שנות עבודה ומחשבה מאומצות ביותר.

קשה להבין כיצד הצליח דוד, תוך שהוא בונה את עמו ואת ארצו ונתון במאבקים כה רבים מול האויבים מסביב, לשמור על צלילות דעת וריכוז המחשבה, הנדרשים להכנת בניין בית ד'. הדבר קשה עוד יותר לאור הפסוקים בספרנו, ספר תהילים, המספרים על השכמתו המוקדמת של דוד המלך: "חֲצוֹת לַיְלָה אָקוּם לְהוֹדוֹת לָךְ עַל מִשְׁפְּטֵי צִדְקֶךָ"(תהילים קיט סב), "קִדְּמוּ עֵינַי אַשְׁמֻרוֹת לָשִׂיחַ בְּאִמְרָתֶךָ"(תהילים קיט קמח). וכך אמר דוד לפני הקב"ה: "מעולם לא עבר עלי חצות לילה בשינה"(ברכות ג:). ועוד אמרו חז"ל. שהיה ישן כשנת הסוס. כלומר גם בשנתו היה דרוך ומוכן לקום ולדהור למלאכת אדוניו. האם ניתן למצוא אדם נוסף כזה בכל העולם?! האם ניתן לשייך אדם כזה למין האנושי וחולשותיו?!

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך