תנ"ך על הפרק - תהילים ו - שמינית ועשור – מי יותר גדול / הרב שמשון דוד פינקוס ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים ו

573 / 929
היום

הפרק

לַמְנַצֵּ֣חַ בִּ֭נְגִינוֹת עַֽל־הַשְּׁמִינִ֗ית מִזְמ֥וֹר לְדָוִֽד׃יְֽהוָ֗ה אַל־בְּאַפְּךָ֥ תוֹכִיחֵ֑נִי וְֽאַל־בַּחֲמָתְךָ֥ תְיַסְּרֵֽנִי׃חָנֵּ֥נִי יְהוָה֮ כִּ֤י אֻמְלַ֫ל אָ֥נִי רְפָאֵ֥נִי יְהוָ֑ה כִּ֖י נִבְהֲל֣וּ עֲצָמָֽי׃וְ֭נַפְשִׁי נִבְהֲלָ֣ה מְאֹ֑דואתוְאַתָּ֥היְ֝הוָ֗ה עַד־מָתָֽי׃שׁוּבָ֣ה יְ֭הוָה חַלְּצָ֣ה נַפְשִׁ֑י ה֝וֹשִׁיעֵ֗נִי לְמַ֣עַן חַסְדֶּֽךָ׃כִּ֤י אֵ֣ין בַּמָּ֣וֶת זִכְרֶ֑ךָ בִּ֝שְׁא֗וֹל מִ֣י יֽוֹדֶה־לָּֽךְ׃יָגַ֤עְתִּי ׀ בְּֽאַנְחָתִ֗י אַשְׂחֶ֣ה בְכָל־לַ֭יְלָה מִטָּתִ֑י בְּ֝דִמְעָתִ֗י עַרְשִׂ֥י אַמְסֶֽה׃עָֽשְׁשָׁ֣ה מִכַּ֣עַס עֵינִ֑י עָֽ֝תְקָ֗ה בְּכָל־צוֹרְרָֽי׃ס֣וּרוּ מִ֭מֶּנִּי כָּל־פֹּ֣עֲלֵי אָ֑וֶן כִּֽי־שָׁמַ֥ע יְ֝הוָ֗ה ק֣וֹל בִּכְיִֽי׃שָׁמַ֣ע יְ֭הוָה תְּחִנָּתִ֑י יְ֝הוָ֗ה תְּֽפִלָּתִ֥י יִקָּֽח׃יֵבֹ֤שׁוּ ׀ וְיִבָּהֲל֣וּ מְ֭אֹד כָּל־אֹיְבָ֑י יָ֝שֻׁ֗בוּ יֵבֹ֥שׁוּ רָֽגַע׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמשון דוד פינקוס ז

שמינית ועשור – מי יותר גדול

לַמְנַצֵּ֣חַ בִּ֭נְגִינוֹת עַֽל־הַשְּׁמִינִ֗ית מִזְמ֥וֹר לְדָוִֽד׃
(תהילים ו א)

פירש רש"י: "על השמינית - כינור של שמונה נימין, ושמינית שמו"(רש"י תהילים ו א).

לעומת זאת, במקום אחר בתהלים מצאנו כלי זמר הנקרא "נבל עשור" שהוא בעל עשרה נימים. השאלה היא, איזה מהם מעולה יותר?

מספרים מבטאים כל מיני מסרים. לא מבחינת מציאותם החיצונית, אלא מחמת עומקם ודברים הרמוזים בהם.

הנושא כאן אינו אם עשרה נימים, מחמת ריבויים, מפיקים קול יותר יפה מאשר שמונה נימים, אלא שעשרה נימים מבטאים מסר מסויים ושמונה נימים מבטאים מסר אחר, ובהחלט יתכן שהמסר של השמונה נימים מעולה יותר מהמסר של העשרה נימים.

המספר עשר מבטא שלימות, והמספר שמונה מבטא הנהגה למעלה מדרך הטבע. דבר זה כתוב במהר"ל פעמים רבות. בפשטות, לביטוי של למעלה מהטבע יש מסר יותר חזק ונעלה מהביטוי של שלימות, כי שלימות היא בתוך המסגרת שאדם עובד בה. לדוגמא: אדם שהכל מתנהל אצלו על מי מנוחות. ב"ה הוא בריא, יש לו דירה מרווחת, משפחה טובה ופרנסה בשפע. הוא הולך לחנות, קונה כינור עם עשרה נימים, ומודה לקב"ה באופן של "בנבל עשור אזמרה לך". הוא שר על עשרה נימים. אין כאן הנהגה של למעלה מדרך הטבע. הקב"ה נתן לו הכל בדרך הטבע.

אך כאשר היו לאדם חובות גדולים, והקב"ה עזר לו ולפתע יצא מהם, או שבנו הקטן היה חולה מאוד, ולפתע נעשה נס והבריא לגמרי, זוהי הנהגה למעלה מן הטבע, וההודאה נעשית ע"י כינור בעל שמונה נימים.

"נבל עשור" מבטא חסד של שלימות, אבל "על השמינית" מבטא מסר אחר של חסד: את החסד שלמעלה מדרך הטבע!

זהו כלל גדול כשלומדים דברים; פעמים רבות העליון הוא תחתון והתחתון הוא העליון. שמונה הוא ביטוי יותר מעולה מעשר, כי כשמבטאים שלימות ע"י עשר, זה עדיין לא מבטא הנהגה למעלה מן הטבע.

ביטויים מתחלפים

כעין זה מצינו בדברי חז"ל ביטויים של חז"ל שמשמעותם הפוכה, כגון: "שמואל הקטן"; אין הכוונה שהוא אדם קטן, אלא שהוא כל כך גדול, עד שהוא שייך לחברה של שמואל הרמתי, והוא רק יותר קטן משמואל הרמתי! ('ירושלמי סוטה פ"ט הי"ג).

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך