תנ"ך על הפרק - תהילים קלו - לְרֹקַע הָאָרֶץ עַל־הַמָּיִם – על פי ידיעות המדע של ימינו / הרב לייב מינצברג ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים קלו

703 / 929
היום

הפרק

הוֹד֣וּ לַיהוָ֣ה כִּי־ט֑וֹב כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃ה֭וֹדוּ לֵֽאלֹהֵ֣י הָאֱלֹהִ֑ים כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃ה֭וֹדוּ לַאֲדֹנֵ֣י הָאֲדֹנִ֑ים כִּ֖י לְעֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְעֹ֘שֵׂ֤ה נִפְלָא֣וֹת גְּדֹל֣וֹת לְבַדּ֑וֹ כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְעֹשֵׂ֣ה הַ֭שָּׁמַיִם בִּתְבוּנָ֑ה כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְרֹקַ֣ע הָ֭אָרֶץ עַל־הַמָּ֑יִם כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְ֭עֹשֵׂה אוֹרִ֣ים גְּדֹלִ֑ים כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃אֶת־הַ֭שֶּׁמֶשׁ לְמֶמְשֶׁ֣לֶת בַּיּ֑וֹם כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃אֶת־הַיָּרֵ֣חַ וְ֭כוֹכָבִים לְמֶמְשְׁל֣וֹת בַּלָּ֑יְלָה כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְמַכֵּ֣ה מִ֭צְרַיִם בִּבְכוֹרֵיהֶ֑ם כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וַיּוֹצֵ֣א יִ֭שְׂרָאֵל מִתּוֹכָ֑ם כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃בְּיָ֣ד חֲ֭זָקָה וּבִזְר֣וֹעַ נְטוּיָ֑ה כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְגֹזֵ֣ר יַם־ס֭וּף לִגְזָרִ֑ים כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וְהֶעֱבִ֣יר יִשְׂרָאֵ֣ל בְּתוֹכ֑וֹ כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וְנִ֘עֵ֤ר פַּרְעֹ֣ה וְחֵיל֣וֹ בְיַם־ס֑וּף כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְמוֹלִ֣יךְ עַ֭מּוֹ בַּמִּדְבָּ֑ר כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְ֭מַכֵּה מְלָכִ֣ים גְּדֹלִ֑ים כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וַֽ֭יַּהֲרֹג מְלָכִ֣ים אַדִּירִ֑ים כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃לְ֭סִיחוֹן מֶ֣לֶךְ הָאֱמֹרִ֑י כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וּ֭לְעוֹג מֶ֣לֶךְ הַבָּשָׁ֑ן כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וְנָתַ֣ן אַרְצָ֣ם לְנַחֲלָ֑ה כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃נַ֭חֲלָה לְיִשְׂרָאֵ֣ל עַבְדּ֑וֹ כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃שֶׁ֭בְּשִׁפְלֵנוּ זָ֣כַר לָ֑נוּ כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃וַיִּפְרְקֵ֥נוּ מִצָּרֵ֑ינוּ כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃נֹתֵ֣ן לֶ֭חֶם לְכָל־בָּשָׂ֑ר כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃ה֭וֹדוּ לְאֵ֣ל הַשָּׁמָ֑יִם כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב לייב מינצברג ז

לְרֹקַע הָאָרֶץ עַל־הַמָּיִם – על פי ידיעות המדע של ימינו

לְרֹקַ֣ע הָ֭אָרֶץ עַל־הַמָּ֑יִם כִּ֖י לְעוֹלָ֣ם חַסְדּֽוֹ׃
(תהילים קלו ו)

המפרשים פירשו את הפסוק לפי סברתם שהארץ ניצבת על המים אשר עד תהום רבה. וכן מצינו בכמה מקומות בחז"ל שהתייחסו למה שהיה מקובל אז, שהארץ עומדת על גבי מי התהום. וכן פירש באלשיך (שמות כ) ובלבוש (או"ח מו) ובאליה רבה (או"ח מו).

[וכמו כן בפסוק "תולה ארץ על בלימה"(איוב כו ז) פירש בתרגום גם כן באופן זה, שהוא על הפלא שהארץ עומדת על המים ואינה שוקעת. ובדורות היותר מאוחרים, שכבר נודע המציאות שאין הארץ עומדת על גבי המים, יש שפירשו שהכוונה לזה שכדור הארץ עומד בחלל האוויר ואינו נופל ממקומו. אמנם כיום ידוע שאין בזה פלא, כי אין שום סיבה שכדור הארץ יפול לאיזה צד שהוא, אלא הכוונה לעצם המציאות שה' ברא יש מאין שהוא הפלא היותר גדול שנעשה ארץ מ"בלי מה"].

יש לציין שאף שלא נודעה בימי קדם מציאות הארצות שמעבר לים אוקיינוס, דהיינו יבשת אמריקה ואוסטרליה, אמנם בתורה שבכתב כתוב מפורש דבר זה, "כִּ֚י הַמִּצְוָ֣ה הַזֹּ֔את אֲשֶׁ֛ר אָנֹכִ֥י מְצַוְּךָ֖ הַיּ֑וֹם לֹֽא־נִפְלֵ֥את הִוא֙ מִמְּךָ֔ וְלֹ֥א רְחֹקָ֖ה הִֽוא׃ לֹ֥א בַשָּׁמַ֖יִם הִ֑וא לֵאמֹ֗ר מִ֣י יַעֲלֶה־לָּ֤נוּ הַשָּׁמַ֙יְמָה֙ וְיִקָּחֶ֣הָ לָּ֔נוּ וְיַשְׁמִעֵ֥נוּ אֹתָ֖הּ וְנַעֲשֶֽׂנָּה׃ וְלֹֽא־מֵעֵ֥בֶר לַיָּ֖ם הִ֑וא לֵאמֹ֗ר מִ֣י יַעֲבָר־לָ֜נוּ אֶל־עֵ֤בֶר הַיָּם֙ וְיִקָּחֶ֣הָ לָּ֔נוּ וְיַשְׁמִעֵ֥נוּ אֹתָ֖הּ וְנַעֲשֶֽׂנָּה׃"(דברים ל יא-יג). התורה לא כתבה 'ולא בים היא' כפי שכתבה "לֹ֥א בַשָּׁמַ֖יִם הִ֑וא". הרי מפורש שיש מקום "מֵעֵ֥בֶר לַיָּ֖ם" שצריך לשלול את המצאות התורה שם. אלא שכל עוד לא נודע הדבר גם לא השכילו להבין את האמור בפסוק זה לאשורו.

והנה לפי מה שידוע כיום, שהארץ היא כדורית, אלא שרוב שטחה הוא ים, נראה לפרש גם את פסוקנו "לְרֹקַ֣ע הָ֭אָרֶץ עַל־הַמָּ֑יִם" כך: מכיוון שרוב שטח הארץ הוא ימים, והיבשה היא מיעוט זה נחשב ש'רֹקַע הָ֭אָרֶץ עַל־הַמָּ֑יִם'.

[ועיין באבודרהם בביאור ברכת "רוקע הארץ על המים"(ברכות השחר) שפירש כעין דברינו, וכן פירש במלבי"ם בפרקנו, ובשו"ת חתם סופר (קובץ תשובות סימן כו), משום שכבר היה ידוע בזמנם שאין הארץ עומדת על גבי המים, אלא מכוסה ברובה במים.]

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך