תנ"ך על הפרק - הושע יג - "אתן לך מלך באפי" / הרב אברהם ריבלין שליט"א

תנ"ך על הפרק

הושע יג

513 / 929
היום

הפרק

כְּדַבֵּ֤ר אֶפְרַ֙יִם֙ רְתֵ֔ת נָשָׂ֥א ה֖וּא בְּיִשְׂרָאֵ֑ל וַיֶּאְשַׁ֥ם בַּבַּ֖עַל וַיָּמֹֽת׃וְעַתָּ֣ה ׀ יוֹסִ֣פוּ לַחֲטֹ֗א וַיַּעְשׂ֣וּ לָהֶם֩ מַסֵּכָ֨ה מִכַּסְפָּ֤ם כִּתְבוּנָם֙ עֲצַבִּ֔ים מַעֲשֵׂ֥ה חָרָשִׁ֖ים כֻּלֹּ֑ה לָהֶם֙ הֵ֣ם אֹמְרִ֔ים זֹבְחֵ֣י אָדָ֔ם עֲגָלִ֖ים יִשָּׁקֽוּן׃לָכֵ֗ן יִֽהְיוּ֙ כַּעֲנַן־בֹּ֔קֶר וְכַטַּ֖ל מַשְׁכִּ֣ים הֹלֵ֑ךְ כְּמֹץ֙ יְסֹעֵ֣ר מִגֹּ֔רֶן וּכְעָשָׁ֖ן מֵאֲרֻבָּֽה׃וְאָנֹכִ֛י יְהוָ֥ה אֱלֹהֶ֖יךָ מֵאֶ֣רֶץ מִצְרָ֑יִם וֵאלֹהִ֤ים זֽוּלָתִי֙ לֹ֣א תֵדָ֔ע וּמוֹשִׁ֥יעַ אַ֖יִן בִּלְתִּֽי׃אֲנִ֥י יְדַעְתִּ֖יךָ בַּמִּדְבָּ֑ר בְּאֶ֖רֶץ תַּלְאֻבֽוֹת׃כְּמַרְעִיתָם֙ וַיִּשְׂבָּ֔עוּ שָׂבְע֖וּ וַיָּ֣רָם לִבָּ֑ם עַל־כֵּ֖ן שְׁכֵחֽוּנִי׃וָאֱהִ֥י לָהֶ֖ם כְּמוֹ־שָׁ֑חַל כְּנָמֵ֖ר עַל־דֶּ֥רֶךְ אָשֽׁוּר׃אֶפְגְּשֵׁם֙ כְּדֹ֣ב שַׁכּ֔וּל וְאֶקְרַ֖ע סְג֣וֹר לִבָּ֑ם וְאֹכְלֵ֥ם שָׁם֙ כְּלָבִ֔יא חַיַּ֥ת הַשָּׂדֶ֖ה תְּבַקְּעֵֽם׃שִֽׁחֶתְךָ֥ יִשְׂרָאֵ֖ל כִּֽי־בִ֥י בְעֶזְרֶֽךָ׃אֱהִ֤י מַלְכְּךָ֙ אֵפ֔וֹא וְיוֹשִֽׁיעֲךָ֖ בְּכָל־עָרֶ֑יךָ וְשֹׁ֣פְטֶ֔יךָ אֲשֶׁ֣ר אָמַ֔רְתָּ תְּנָה־לִּ֖י מֶ֥לֶךְ וְשָׂרִֽים׃אֶֽתֶּן־לְךָ֥ מֶ֙לֶךְ֙ בְּאַפִּ֔י וְאֶקַּ֖ח בְּעֶבְרָתִֽי׃צָרוּר֙ עֲוֺ֣ן אֶפְרָ֔יִם צְפוּנָ֖ה חַטָּאתֽוֹ׃חֶבְלֵ֥י יֽוֹלֵדָ֖ה יָבֹ֣אוּ ל֑וֹ הוּא־בֵן֙ לֹ֣א חָכָ֔ם כִּֽי־עֵ֥ת לֹֽא־יַעֲמֹ֖ד בְּמִשְׁבַּ֥ר בָּנִֽים׃מִיַּ֤ד שְׁאוֹל֙ אֶפְדֵּ֔ם מִמָּ֖וֶת אֶגְאָלֵ֑ם אֱהִ֨י דְבָרֶיךָ֜ מָ֗וֶת אֱהִ֤י קָֽטָבְךָ֙ שְׁא֔וֹל נֹ֖חַם יִסָּתֵ֥ר מֵעֵינָֽי׃כִּ֣י ה֔וּא בֵּ֥ן אַחִ֖ים יַפְרִ֑יא יָב֣וֹא קָדִים֩ ר֨וּחַ יְהוָ֜ה מִמִּדְבָּ֣ר עֹלֶ֗ה וְיֵב֤וֹשׁ מְקוֹרוֹ֙ וְיֶחֱרַ֣ב מַעְיָנ֔וֹ ה֣וּא יִשְׁסֶ֔ה אוֹצַ֖ר כָּל־כְּלִ֥י חֶמְדָּֽה׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב אברהם ריבלין שליט

"אתן לך מלך באפי"

חלקו הראשון של הפרק עוסק בחטאי ישראל, ובראשם חטא עבודה זרה - "ויאשם בבעל וימת… ויעשו להם מסיכה מכספם" (הושע יג א-ב). בהנגדה למצב הזה של "עגלים ישקון" הרומז לעבודת העגלים בבית אל ובדן, זועק הנביא: "ואנכי ה' אלוקיך… ואלוקים זולתי לא תדע ומושיע אין בלתי" (הושע יג ד).

לאור פסוק זה נוכל להבין מדוע בהמשך הפרק מדבר הושע על בעיית המלוכה, ועל חטא בקשת העם לתת להם מלך. "אהי [=איה] מלכך איפוא, ויושיעך בכל עריך, ושופטיך אשר אמרת תנה לי מלך ושרים. אתן לך מלך באפי…"(הושע יג י-יא), כל המפרשים מציינים שהושע מתבסס על המסופר בספר שמואל כשהעם ביקש מהנביא, "עתה שימה לנו מלך לשפטנו ככל הגויים". כבר אז היה הדבר רע בעיני שמואל, וכנראה גם בעיני ה', "כי אותי מאסו ממלוך עליהם"(שמואל ח ה-ז).

מה גרם להושע להיזכר פתאום ולעלות מתהום הנשיה את פרשת מינוי המלך אשר התרחשה כארבע מאות שנה לפניו? לפי האמור, שהושע בא בתביעה לעם שהחליפו את מלכות ה' במלכות עבודת העגלים, "ואנכי ה' א-להיך", רש"י: "ולא היה לך למרוד בי", הקשר ברור. הן כך גם פונה שמואל בתוכחתו לעם "ותאמרו לי: לא כי מלך ימלוך עלינו - וה' א-להיכם מלככם!"(שמואל א יב יב) הווי אומר, הרי יש לכם מלך שהוא מקור המלכות בעולם, ואם כן מדוע החלפתם מלך אמת בתחליף זול ושקרי, ומדוע המרתם עבודה ראויה בעבודה זרה? (השווה ירמיה ב יא) 

הדגש נוסף, הקושר את נושא המלוכה ואת הבקשה למלך, נעוץ במילת המפתח "מושיע", תוכחתו של הושע בפרקנו בנויה הרבה על מוטיב הבגידה וכפיות הטובה של עם ישראל. אין כאן סתם הפרת ברית בין שני הצדדים, אלא בגידה והפניית עורף למי שהושיע ולמי שהציל: "ומושיע אין בלתי". הנביא מפרט את עזרת ה' ואת הישועות שהושיע את העם "ואנכי ה' אלהיך מארץ מצרים... אני ידעתיך במדבר... שבעו וירם לבם על כן שכחוני..." ועל כן מקשה הנביא, עכשיו שבחרת במלך במקומי, "אהי [=איה] מלכך אפוא ויושיעך?"(הושע יג ד-י) - היכן המלך שיושיעך, ובמקביל היכן העבודה הזרה שתציל אתכם?

ואכן בני ישראל נענשו בבקשת המלך מידה כנגד מידה, במינוי מלך לא מוצלח. וכך כתב הרמב"ן בפירושו לפסוק "לא יסור שבט מיהודה" (בראשית מט י) בהסתמכו על הפסוק מפרקנו "אתן להם מלך באפי": "ועניין שאול היה כי בעבור שדבר שאלת המלכות בעת ההיא נתעב אצל הקב"ה, לא רצה להמליך עליהם מן השבט אשר לו המלכות שלא יסור ממנו לעולמים, ונתן להם מלכות שעה. ולזה רמז הכתוב שאמר 'אתן להם מלך באפי ואקח בעברתי' שנתנו שלא ברצונו ולכן לקחו בעברתו שנהרג הוא ובניו ונפסקה ממנו המלכות... והיה כל זה מפני שהיה שמואל... שופט ונביא ולוחם מלחמותיהם על פי ה', מושיע אותם ולא היה להם לשאול מלך בימיו כמו שאמר להם וה' א-להיכם מלככם".

ואם העונש על בקשת מלך שלא כדין הוא מלך שאינו מושיע, מזכיר הושע במקביל שהעונש על הפניה לאלילים הוא התגלית שאין במי לבטוח ואין על מי להשען "לכן יהיו כענן בוקר [מלבי"ם: שנדמה שהוא ענן מביא גשמים אבל הוא כלה והולך] וכטל משכים הלך [שבן לילה היה ובבוקר חלף] כמוץ יסוער מגורן [שהסערה נושאת את המוץ ומפזרת אותו] וכעשן מארובה [שהרוח נושאית את הכל]"(הושע יג ג) ועל כן המסקנה: "ואנכי ה' א-להיך מארץ מצרים וא-להים זולתי לא תדע ומושיע אין בלתי"(הושע יג ד).

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך