תנ"ך על הפרק - בראשית ו - אדם נברא יחידי / הרב מרדכי גרינברג שליט"א

תנ"ך על הפרק

בראשית ו

6 / 929
היום

הפרק

הדרדרות הבריאה, נח והציווי על התיבה

וַֽיְהִי֙ כִּֽי־הֵחֵ֣ל הָֽאָדָ֔ם לָרֹ֖ב עַל־פְּנֵ֣י הָֽאֲדָמָ֑ה וּבָנ֖וֹת יֻלְּד֥וּ לָהֶֽם׃וַיִּרְא֤וּ בְנֵי־הָֽאֱלֹהִים֙ אֶת־בְּנ֣וֹת הָֽאָדָ֔ם כִּ֥י טֹבֹ֖ת הֵ֑נָּה וַיִּקְח֤וּ לָהֶם֙ נָשִׁ֔ים מִכֹּ֖ל אֲשֶׁ֥ר בָּחָֽרוּ׃וַיֹּ֣אמֶר יְהוָ֗ה לֹֽא־יָד֨וֹן רוּחִ֤י בָֽאָדָם֙ לְעֹלָ֔ם בְּשַׁגַּ֖ם ה֣וּא בָשָׂ֑ר וְהָי֣וּ יָמָ֔יו מֵאָ֥ה וְעֶשְׂרִ֖ים שָׁנָֽה׃הַנְּפִלִ֞ים הָי֣וּ בָאָרֶץ֮ בַּיָּמִ֣ים הָהֵם֒ וְגַ֣ם אַֽחֲרֵי־כֵ֗ן אֲשֶׁ֨ר יָבֹ֜אוּ בְּנֵ֤י הָֽאֱלֹהִים֙ אֶל־בְּנ֣וֹת הָֽאָדָ֔ם וְיָלְד֖וּ לָהֶ֑ם הֵ֧מָּה הַגִּבֹּרִ֛ים אֲשֶׁ֥ר מֵעוֹלָ֖ם אַנְשֵׁ֥י הַשֵּֽׁם׃וַיַּ֣רְא יְהוָ֔ה כִּ֥י רַבָּ֛ה רָעַ֥ת הָאָדָ֖ם בָּאָ֑רֶץ וְכָל־יֵ֙צֶר֙ מַחְשְׁבֹ֣ת לִבּ֔וֹ רַ֥ק רַ֖ע כָּל־הַיּֽוֹם׃וַיִּנָּ֣חֶם יְהוָ֔ה כִּֽי־עָשָׂ֥ה אֶת־הָֽאָדָ֖ם בָּאָ֑רֶץ וַיִּתְעַצֵּ֖ב אֶל־לִבּֽוֹ׃וַיֹּ֣אמֶר יְהוָ֗ה אֶמְחֶ֨ה אֶת־הָאָדָ֤ם אֲשֶׁר־בָּרָ֙אתִי֙ מֵעַל֙ פְּנֵ֣י הָֽאֲדָמָ֔ה מֵֽאָדָם֙ עַד־בְּהֵמָ֔ה עַד־רֶ֖מֶשׂ וְעַד־ע֣וֹף הַשָּׁמָ֑יִם כִּ֥י נִחַ֖מְתִּי כִּ֥י עֲשִׂיתִֽם׃וְנֹ֕חַ מָ֥צָא חֵ֖ן בְּעֵינֵ֥י יְהוָֽה׃אֵ֚לֶּה תּוֹלְדֹ֣ת נֹ֔חַ נֹ֗חַ אִ֥ישׁ צַדִּ֛יק תָּמִ֥ים הָיָ֖ה בְּדֹֽרֹתָ֑יו אֶת־הָֽאֱלֹהִ֖ים הִֽתְהַלֶּךְ־נֹֽחַ׃וַיּ֥וֹלֶד נֹ֖חַ שְׁלֹשָׁ֣ה בָנִ֑ים אֶת־שֵׁ֖ם אֶת־חָ֥ם וְאֶת־יָֽפֶת׃וַתִּשָּׁחֵ֥ת הָאָ֖רֶץ לִפְנֵ֣י הָֽאֱלֹהִ֑ים וַתִּמָּלֵ֥א הָאָ֖רֶץ חָמָֽס׃וַיַּ֧רְא אֱלֹהִ֛ים אֶת־הָאָ֖רֶץ וְהִנֵּ֣ה נִשְׁחָ֑תָה כִּֽי־הִשְׁחִ֧ית כָּל־בָּשָׂ֛ר אֶת־דַּרְכּ֖וֹ עַל־הָאָֽרֶץ׃וַיֹּ֨אמֶר אֱלֹהִ֜ים לְנֹ֗חַ קֵ֤ץ כָּל־בָּשָׂר֙ בָּ֣א לְפָנַ֔י כִּֽי־מָלְאָ֥ה הָאָ֛רֶץ חָמָ֖ס מִפְּנֵיהֶ֑ם וְהִנְנִ֥י מַשְׁחִיתָ֖ם אֶת־הָאָֽרֶץ׃עֲשֵׂ֤ה לְךָ֙ תֵּבַ֣ת עֲצֵי־גֹ֔פֶר קִנִּ֖ים תַּֽעֲשֶׂ֣ה אֶת־הַתֵּבָ֑ה וְכָֽפַרְתָּ֥ אֹתָ֛הּ מִבַּ֥יִת וּמִח֖וּץ בַּכֹּֽפֶר׃וְזֶ֕ה אֲשֶׁ֥ר תַּֽעֲשֶׂ֖ה אֹתָ֑הּ שְׁלֹ֧שׁ מֵא֣וֹת אַמָּ֗ה אֹ֚רֶךְ הַתֵּבָ֔ה חֲמִשִּׁ֤ים אַמָּה֙ רָחְבָּ֔הּ וּשְׁלֹשִׁ֥ים אַמָּ֖ה קוֹמָתָֽהּ׃צֹ֣הַר ׀ תַּֽעֲשֶׂ֣ה לַתֵּבָ֗ה וְאֶל־אַמָּה֙ תְּכַלֶ֣נָּה מִלְמַ֔עְלָה וּפֶ֥תַח הַתֵּבָ֖ה בְּצִדָּ֣הּ תָּשִׂ֑ים תַּחְתִּיִּ֛ם שְׁנִיִּ֥ם וּשְׁלִשִׁ֖ים תַּֽעֲשֶֽׂהָ׃וַאֲנִ֗י הִנְנִי֩ מֵבִ֨יא אֶת־הַמַּבּ֥וּל מַ֙יִם֙ עַל־הָאָ֔רֶץ לְשַׁחֵ֣ת כָּל־בָּשָׂ֗ר אֲשֶׁר־בּוֹ֙ ר֣וּחַ חַיִּ֔ים מִתַּ֖חַת הַשָּׁמָ֑יִם כֹּ֥ל אֲשֶׁר־בָּאָ֖רֶץ יִגְוָֽע׃וַהֲקִמֹתִ֥י אֶת־בְּרִיתִ֖י אִתָּ֑ךְ וּבָאתָ֙ אֶל־הַתֵּבָ֔ה אַתָּ֕ה וּבָנֶ֛יךָ וְאִשְׁתְּךָ֥ וּנְשֵֽׁי־בָנֶ֖יךָ אִתָּֽךְ׃וּמִכָּל־הָ֠חַי מִֽכָּל־בָּשָׂ֞ר שְׁנַ֧יִם מִכֹּ֛ל תָּבִ֥יא אֶל־הַתֵּבָ֖ה לְהַחֲיֹ֣ת אִתָּ֑ךְ זָכָ֥ר וּנְקֵבָ֖ה יִֽהְיֽוּ׃מֵהָע֣וֹף לְמִינֵ֗הוּ וּמִן־הַבְּהֵמָה֙ לְמִינָ֔הּ מִכֹּ֛ל רֶ֥מֶשׂ הָֽאֲדָמָ֖ה לְמִינֵ֑הוּ שְׁנַ֧יִם מִכֹּ֛ל יָבֹ֥אוּ אֵלֶ֖יךָ לְהַֽחֲיֽוֹת׃וְאַתָּ֣ה קַח־לְךָ֗ מִכָּל־מַֽאֲכָל֙ אֲשֶׁ֣ר יֵֽאָכֵ֔ל וְאָסַפְתָּ֖ אֵלֶ֑יךָ וְהָיָ֥ה לְךָ֛ וְלָהֶ֖ם לְאָכְלָֽה׃וַיַּ֖עַשׂ נֹ֑חַ כְּ֠כֹל אֲשֶׁ֨ר צִוָּ֥ה אֹת֛וֹ אֱלֹהִ֖ים כֵּ֥ן עָשָֽׂה׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב מרדכי גרינברג שליט

אדם נברא יחידי

ויהי כי החל האדם לרב על פני האדמה... וירא ה' כי רבה רעת האדם בארץ" (בראשית ו, א-ה), וברמב"ן: "כאשר הזכיר הכתוב נח ובניו, ורצה להתחיל בענין המבול, אמר כי מיד כאשר החלו בני האדם לרוב החלו לחטוא (שם, ד"ה ויהי כי החל).

זה שתלו את החטא בכך שהחלו לרוב הוא דבר תמוה, מה הגריעותא בריבוי בני אדם, והלא "לא תהו בראה" (ישעיה מה, יח), ונצטוו במצות "פרו ורבו" (בראשית א, כח), ונאמר בברית עם נח: להרבות זרעו כעפרות תבל?!

המשמעות הפשוטה של השורש "חלל" הוא התחלה, אך המדרש אינו מפרש את פסוקנו "ויהי כי החל האדם לרב" בהוראת התחיל אלא בהוראת חילל. שנינו:

בג' מקומות נאמר בלשון הזה לשון מרד, 'אז הוחל לקרוא בשם ה'' (בראשית ד, כו). 'ויהי כי החל האדם' (שם ו, א). 'הוא החל להיות גבור בארץ' (שם י, ח) (בראשית רבה כג, ז). 

כלומר, בדורם של אנוש, נמרוד ונח מרדו בני האדם בקב"ה וחיללו קדושתם.

ועוד שאלו שם במדרש, עה"פ "ולשת גם הוא ילד בן ויקרא את שמו אנוש" (בראשית ד, כו), מדוע לא פירטה התורה את התולדות שאחרי אנוש, ותשובתם: "עד כאן בצלם ובדמות, מכאן ואילך נתקלקלו הדורות ונבראו קינטורין", ופי' שם: שנבראו בני אדם בפרצוף גס ומכוער, "ונעשו פניהן כקופות (קופים) - ונעשו חולין למזיקין. אמר ר' יצחק, הן הן שגרמו לעצמן להיות חולין למזיקין. שכל זמן שלא חטאו היתה עליהם רוח קדושה, והיו השדים מצווים לפרוש מהם ולא לנגוע בהם לרעה. ומשחטאו אמרו: מה בין דגחן לצלמא למאן דגחין לבר נש" (מה בין משתחוה לצלם למשתחוה לאדם?) (מדרש רבה שם, ו). באמירה זו זלזלו בצלם אלוקים שבאדם, לדמות אותו לפסל הדומם, ועל כן ניטל מהם צלמם האלוקי וירדו מקדושתם ונעשו פניהם כקופים, והופקרו לשדים.

הרי משמעות נוספת לשורש "חלל" - חולין וחילול הקודש.

"ויברא אלקים את האדם בצלמו, בצלם אלקים ברא אתו" (בראשית א, כז). ויש לבריאה זו בצלם אלקים שתי משמעויות.

(א) "שלא יאמר אדם לחבירו אבא גדול מאביך" (המשנה בסנהדרין לז ע"א), והיינו, אחדות האנושות, כלם נוצרו ממקור אלקי אחד.

(ב) אדרבא, אלקים יחיד הוא, וכך ברא אדם יחיד, כדי שיאמר כל אדם "בשבילי נברא העולם" (שם); וכשם שפרצופיהן אינם שוים כך דעותיהן אינן שוות.

האדם הוא יחיד, והיחידות הזאת הנובעת מפנימיותו באה לידי ביטוי בפרצופו, וע"כ נקרא הפרצוף פנים, שבו משתקפת הפנימיות. בע"ח כולם נבראו כל אחד "למינהו", והאדם הוא היוצא מן הכלל, שלא נברא למינו, בהמוניות, אלא יחיד. הכח והכשרון שניתן לאחד לא נמצא אצל אחר, ורק בהוצאת עצמו אל הפועל ממלא את תפקידו. כאשר אדם פוזל לחברה ושוכח את עצמו, הוא מאבד את ייחודו. תחת הכותרת "בקשת האני העצמי", כתב הרב קוק זצ"ל:

'ואני בתוך הגולה'. האני הפנימי העצמי וכו'. חטא האדם הראשון, שנתנכר לעצמיותו, שפנה לדעתו של נחש ואבד את עצמו. לא ידע להשיב תשובה ברורה על שאלת 'איכה', מפני שלא ידע את נפשו, מפני שהאניות האמיתית נאבדה ממנו (אורות הקודש, חלק ג  עמ'  קמ).

כשנכדו של היהודי הקדוש הציג עצמו בפני הקוצקאי, כנכד "היהודי", גער בו: שאלתי אותך מי אתה ולא מי סבך. והוסיף: "ויברא אלקים את האדם בצלמו, בצלם אלקים ברא אותו", קודם בצלמו המיוחד, ואח"כ בצלם אלקים.  
וכך מ' יום לפני הלידה מכריזים "בת פלוני לפלוני" (סוטה ב ע"א), ולא "לבן פלוני".

שכחת העצמיות ופזילה לחברה ולהמון הוא מרד, כיון שהוא נגד כוונת הבורא שכל אחד יהיה כמוהו, יחידי. וכאשר הוא מאבד את תוכנו המיוחד, הוא מאבד את צלמו, צלם אלקים, וחסרה לו "חכמת אדם תאיר פניו" (קהלת ח, א), ופרצופו נעשה גס ומכוער, ונופל מקדושתו, ונעשה חולין ושוב אין בעלי חיים חוששים ממנו; איבוד האני, הוא הוא שורש החטא.

וכמו אצל אדה"ר, שאיבד את האני ולא ידע להשיב תשובה ברורה על שאלת "איכה", כך בהמשך, "החל האדם לרב על פני האדמה" (שם ו, א), נעשה המוני ואבד את דמותו היחודית, ונעשו בני אדם כקופים המחקים אחרים, וממילא נעשו חולין, שאבדו את קדושתם. וכך החלה תקופה חדשה באנושות. ואלו ב' המשמעויות, של "ויהי כי החל". התחלה, וחולין. החלה תקופה של מרד ושל חולין, וניכר הדבר בפרצופם, "ונעשו פניהם כקופים".

האדם נברא יחידי, כדי שיאמר בשבילי נברא העולם, ואין בזה משום גאוה או התנשאות, אלא אחריות מוסרית כלפי האדם, החברה, האומה והאנושות. ע"כ "יראה אדם עצמו כאילו חציו חייב וחציו זכאי, עשה מצוה אחת אשריו שהכריע את עצמו ואת כל העולם לכף זכות" (קידושין מ ע"ב). מי שמתחבא מאחורי הפרגוד של ההמוניות, מסיר מעל עצמו כל אחריות אישית, לעולם יתרץ את מעשיו בהשפעת החברה, ושאינו יכול ללכת נגד הזרם. זהו המרד וביטול הקדושה. ובמדה כנגד מדה, הקב"ה דן את העולם לא כיחידים אלא בהמון.

"ויאמר אלקים לנח, קץ כל בשר בא לפני" (בראשית ו, יג), וכתב רש"י (שם): "כל מקום שאתה מוצא זנות וע"ז, אנדרלמוסיא באה לעולם והורגת טובים ורעים". ויש להבין, "השפט כל הארץ לא יעשה משפט" (בראשית יח, כה)? אלא כשהרוב חוטאים בגילוי עריות ובעבודה זרה, הקב"ה דן אם בכלל היתה כדאית הבריאה, שהרי כולם המוניים ולא יחידים. "וינחם ה' כי עשה את האדם" (בראשית ו, ו), ואז באה אנדרלמוסיה, והורגת טובים עם רעים.

אברהם אבינו היה הראשון שעמד נגד מגמה זו, "האף תספה צדיק עם רשע" (בראשית יח, כג), והחזיר עטרת הצלם ליושנה. קדושת האדם היחיד ואחריותו למעשיו. ע"כ "כל המקיים נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא" (בבא בתרא יא ע"א). אומות העולם נשארו במרידה שלהם, איבדו את צלמם ונשארו חולין. רק בישראל נאמר שנפש אחת היא עולם מלא.

***

כשהאדם חי בחברה העלולה להשפיע עליו לרעה ואין בכוחו להשפיע עליה, הדרך לתיקון היא התבודדות כדברי הרמב"ם בהלכות דעות (פ"ו ה"א): "דרך ברייתו של אדם להיות נמשך בדעותיו ובמעשיו אחר רעיו וחביריו נוהג כמנהג אנשי מדינתו, לפיכך צריך אדם להתחבר לצדיקים ולישב אצל החכמים תמיד כדי שילמוד ממעשיהם... ואם היו כל המדינות... נוהגים בדרך לא טובה, כמו זמנינו... ישב לבדו יחידי... ואם היו רעים וחטאים וכו' יצא למערות ולחוחים ולמדברות".

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך