תנ"ך על הפרק - דברים לד - ארץ ישראל בפרשת וזאת הברכה / הרב איתן שנדורפי שליט"א

תנ"ך על הפרק

דברים לד

187 / 929
היום

הפרק

ה' מראה למשה את הארץ, משה מת, שבח למשה

וַיַּ֨עַל מֹשֶׁ֜ה מֵֽעַרְבֹ֤ת מוֹאָב֙ אֶל־הַ֣ר נְב֔וֹ רֹ֚אשׁ הַפִּסְגָּ֔ה אֲשֶׁ֖ר עַל־פְּנֵ֣י יְרֵח֑וֹ וַיַּרְאֵ֨הוּ יְהוָ֧ה אֶת־כָּל־הָאָ֛רֶץ אֶת־הַגִּלְעָ֖ד עַד־דָּֽן׃וְאֵת֙ כָּל־נַפְתָּלִ֔י וְאֶת־אֶ֥רֶץ אֶפְרַ֖יִם וּמְנַשֶּׁ֑ה וְאֵת֙ כָּל־אֶ֣רֶץ יְהוּדָ֔ה עַ֖ד הַיָּ֥ם הָאַחֲרֽוֹן׃וְאֶת־הַנֶּ֗גֶב וְֽאֶת־הַכִּכָּ֞ר בִּקְעַ֧ת יְרֵח֛וֹ עִ֥יר הַתְּמָרִ֖ים עַד־צֹֽעַר׃וַיֹּ֨אמֶר יְהוָ֜ה אֵלָ֗יו זֹ֤את הָאָ֙רֶץ֙ אֲשֶׁ֣ר נִ֠שְׁבַּעְתִּי לְאַבְרָהָ֨ם לְיִצְחָ֤ק וּֽלְיַעֲקֹב֙ לֵאמֹ֔ר לְזַרְעֲךָ֖ אֶתְּנֶ֑נָּה הֶרְאִיתִ֣יךָ בְעֵינֶ֔יךָ וְשָׁ֖מָּה לֹ֥א תַעֲבֹֽר׃וַיָּ֨מָת שָׁ֜ם מֹשֶׁ֧ה עֶֽבֶד־יְהוָ֛ה בְּאֶ֥רֶץ מוֹאָ֖ב עַל־פִּ֥י יְהוָֽה׃וַיִּקְבֹּ֨ר אֹת֤וֹ בַגַּיְ֙ בְּאֶ֣רֶץ מוֹאָ֔ב מ֖וּל בֵּ֣ית פְּע֑וֹר וְלֹֽא־יָדַ֥ע אִישׁ֙ אֶת־קְבֻ֣רָת֔וֹ עַ֖ד הַיּ֥וֹם הַזֶּֽה׃וּמֹשֶׁ֗ה בֶּן־מֵאָ֧ה וְעֶשְׂרִ֛ים שָׁנָ֖ה בְּמֹת֑וֹ לֹֽא־כָהֲתָ֥ה עֵינ֖וֹ וְלֹא־נָ֥ס לֵחֹֽה׃וַיִּבְכּוּ֩ בְנֵ֨י יִשְׂרָאֵ֧ל אֶת־מֹשֶׁ֛ה בְּעַֽרְבֹ֥ת מוֹאָ֖ב שְׁלֹשִׁ֣ים י֑וֹם וַֽיִּתְּמ֔וּ יְמֵ֥י בְכִ֖י אֵ֥בֶל מֹשֶֽׁה׃וִֽיהוֹשֻׁ֣עַ בִּן־נ֗וּן מָלֵא֙ ר֣וּחַ חָכְמָ֔ה כִּֽי־סָמַ֥ךְ מֹשֶׁ֛ה אֶת־יָדָ֖יו עָלָ֑יו וַיִּשְׁמְע֨וּ אֵלָ֤יו בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵל֙ וַֽיַּעֲשׂ֔וּ כַּאֲשֶׁ֛ר צִוָּ֥ה יְהוָ֖ה אֶת־מֹשֶֽׁה׃וְלֹֽא־קָ֨ם נָבִ֥יא ע֛וֹד בְּיִשְׂרָאֵ֖ל כְּמֹשֶׁ֑ה אֲשֶׁר֙ יְדָע֣וֹ יְהוָ֔ה פָּנִ֖ים אֶל־פָּנִֽים׃לְכָל־הָ֨אֹת֜וֹת וְהַמּוֹפְתִ֗ים אֲשֶׁ֤ר שְׁלָחוֹ֙ יְהוָ֔ה לַעֲשׂ֖וֹת בְּאֶ֣רֶץ מִצְרָ֑יִם לְפַרְעֹ֥ה וּלְכָל־עֲבָדָ֖יו וּלְכָל־אַרְצֽוֹ׃וּלְכֹל֙ הַיָּ֣ד הַחֲזָקָ֔ה וּלְכֹ֖ל הַמּוֹרָ֣א הַגָּד֑וֹל אֲשֶׁר֙ עָשָׂ֣ה מֹשֶׁ֔ה לְעֵינֵ֖י כָּל־יִשְׂרָאֵֽל׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב איתן שנדורפי שליט

ארץ ישראל בפרשת וזאת הברכה

הקדמה

בתחילת פרקנו נאמר:

א. ויעל משה מערבֹת מואב אל הר נבו, ראש הפסגה אשר על פני ירֵחו, ויראהו ד' את כל הארץ, את הגלעד עד דן.

ב. ואת כל נפתלי, ואת ארץ אפרים ומנשה, ואת כל ארץ יהודה, עד הים האחרון.

ג. ואת הנגב, ואת הככר בקעת ירֵחו עיר התמרים, עד צער.

ד. ויאמר ד' אליו: זאת הארץ אשר נשבעתי לאברהם ליצחק וליעקב לאמר: לזרעך אתננה, הראיתיך בעיניך, ושמה לא תעבֹר.

יש לשאול שתי שאלות כלליות על פסוקים אלו: לשם מה הראה ד' את הארץ למשה?

אחרי שנאמר: "ויראהו ד' את כל הארץ", מדוע פירטה התורה מספר מקומות?

א. מדוע הראה ד' למשה את כל הארץ?

נאמרו על כך מספר תשובות:

1. רש"י (בפסוק ד') כתב: "לאמר לזרעך אתננה הראיתיך - כדי שתלך ותאמר לאברהם ליצחק וליעקב: שבועה שנשבע לכם הקדוש ברוך הוא - קיימה, וזהו 'לאמר', לכך הראיתיה לך, אבל גזרה היא מלפני ש'שמה לא תעבור', שאלולי כך הייתי מקיימך עד שתראה אותם נטועים וקבועים בה ותלך ותגיד להם".

2. הרמב"ן כתב: "וטעם המראה הזאת אשר הראהו, בעבור שהיתה הארץ מלאה כל טוב, צבי לכל הארצות, ומאשר היה גלוי לפניו רוב האהבה שהיה משה רבינו אוהב את ישראל, שמחו ברבות הטובה בראות עיניו".

3. האלשיך הקדוש כתב: "אמנם הנה רצה הקדוש ברוך הוא להפיס דעת משה, בענין הארץ הקדושה אשר נמנע מלבא שמה, ולזכות את ישראל שתהיה נוחה להכבש לפניהם".

4. ה"משך חכמה" כתב: "מה שהראה השי"ת למשה הארץ, היה לפי שאמר: 'וכל מנאצי לא יראוה' (במדבר יד, כג), רצה שלא יאמרו הבריות שמשה בכלל מנאציו חלילה, לכן הראהו הארץ".

ב. מדוע פירטה התורה מספר מקומות?

1. הסברי רש"י

רש"י כתב שהמקומות הללו רומזים למאורעות שקרו בהם, ולאנשים החשובים שיצאו משבטים אלו.

א. את כל הארץ - הראהו את כל ארץ ישראל בשלותה, והמציקין העתידים להיות מציקין לה.
עד דן - הראהו בני דן עובדים עבודה זרה, שנאמר: 'ויקימו להם בני דן את הפסל' (שופטים יח, ל), והראהו שמשון שעתיד לצאת ממנו למושיע.
ב. ואת כל נפתלי - הראהו ארצו בשלותה וחורבנה, והראהו דבורה וברק מקדש נפתלי, נלחמים עם סיסרא וחיילותיו.
ואת ארץ אפרים ומנשה - הראהו ארצם בשלותה ובחורבנה, והראהו יהושע נלחם עם מלכי כנען, שבא מאפרים, וגדעון, שבא ממנשה, נלחם עם מדין ועמלק.
ואת כל ארץ יהודה - בשלותה ובחורבנה, והראהו מלכות בית דוד ונצחונם.
עד הים האחרון - ארץ המערב בשלותה ובחורבנה.
דבר אחר: אל תקרי: 'הים האחרון', אלא: 'היום האחרון', הראהו הקדוש ברוך הוא כל המאורעות שעתידין לארע לישראל עד שיחיו המתים.
ג. ואת הנגב - ארץ הדרום.
דבר אחר: מערת המכפלה, שנאמר: 'ויעלו בנגב ויבא עד חברון' (במדבר יג, כב).
ואת הככר - הראהו שלמה יוצק כלי בית המקדש, שנאמר: 'בככר הירדן יצקם המלך, במעבה האדמה' (מל"א ז, מו).

2. הסבר ה"משך חכמה"

כתב ה"משך חכמה":

מפעלות משה היה לעין כל, בפרהסיא, לעיני רבבות אלפי ישראל: העננים, וקריעת ים סוף, ומן, ומים מצור. ולכן אמר (להלן פסוק יד) "ולכל המורא הגדול אשר עשה משה לעיני כל ישראל", כי לא היה בזה כשאר הנביאים אשר מופתיהם מעט אשר היו בפרהסיא. לא כן משה אשר על ידו ניתנה התורה, היה בגלוי מאוד, למען לא יוכל אדם להכחישם בעתיד, ולא יתלה זה דור אחרון כי יבוא בדמיון כוזב או במפעל אחר טבעיי. כי כל חולק על המפורסמות אינו רק בודד מחברת אדם, כי מי הביאהו לידיעת כתב ולשון ולכל הידיעות אם לא המפורסמות?! [עיין בפרק במה מדליקין (שבת לא, א) גבי גר שבא לפני הלל, אפיך ליה וכו']. ולכן צריך ביאור מה היה המופת כי ד' הראה אל משה כל הארץ.
אולם נתבונן מדוע כתבה התורה: 'דן ונפתלי וארץ יהודה', יותר היה לכתוב כי הראה לו 'הארץ לגבולותיה'!
אך יתכן, כי הארץ נתחלקה בגורל בשילה לפני כל ישראל (יהושע יח, א), והיה כתוב ממשה ספר כולל כל הארץ לגבולותיה, כפי מה שהראהו השם: זה המחוז ארץ יהודה, וזה ארץ נפתלי, וזה ארץ אפרים ומנשה, וזה דן, וזה מדתו כך וזה כך, כך הראה אותו הש"י. ולאחרי זה, כשהפילו השבטים הגורלות, ונפל בגורל כאשר היה כתוב בספר משה, כפי מה שהראהו הש"י, ראו הכל כי ד' הראה למשה איך שיתחלק הארץ בגורל לכל שבט ושבט.
ועל פי זה יתכן לפרש הכתוב ביהושע (כד, כו): 'ויכתוב יהושע את הדברים האלה בספר תורת אלקים', כי רק אחרי שהפיל יהושע הגורל ראו הכל אמיתת הפסוקים האלה איך שהראהו הש"י הכל למשה. והוא לא היה בגזירת דור המדבר, ומת בעבור טעמים עמוקים וכמוסים בסוד אלוק. ועיין מכות יא, א.

סיום

רש"י הראשון בתורה לימד אותנו שהתורה פותחת בחשיבותה ובשייכותה של ארץ ישראל לעם ישראל. כאן, בפרק האחרון,של התורה, היא מלמדת אותנו שד' הראה למשה את הארץ שהוא כל כך אהב, ולא זכה להיכנס אליה.

אשרינו שאנו זוכים לחיות בארץ ישראל, ויהי רצון שנזכה בקרוב לגאולה השלמה ולבנין בית המקדש.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך