תנ"ך על הפרק - ישעיה ו - ובידו רצפה... וסר עוונך / הרב אברהם ריבלין שליט"א

תנ"ך על הפרק

ישעיה ו

340 / 929
היום

הפרק

בִּשְׁנַת־מוֹת֙ הַמֶּ֣לֶךְ עֻזִּיָּ֔הוּ וָאֶרְאֶ֧ה אֶת־אֲדֹנָ֛י יֹשֵׁ֥ב עַל־כִּסֵּ֖א רָ֣ם וְנִשָּׂ֑א וְשׁוּלָ֖יו מְלֵאִ֥ים אֶת־הַהֵיכָֽל׃שְׂרָפִ֨ים עֹמְדִ֤ים ׀ מִמַּ֙עַל֙ ל֔וֹ שֵׁ֧שׁ כְּנָפַ֛יִם שֵׁ֥שׁ כְּנָפַ֖יִם לְאֶחָ֑ד בִּשְׁתַּ֣יִם ׀ יְכַסֶּ֣ה פָנָ֗יו וּבִשְׁתַּ֛יִם יְכַסֶּ֥ה רַגְלָ֖יו וּבִשְׁתַּ֥יִם יְעוֹפֵֽף׃וְקָרָ֨א זֶ֤ה אֶל־זֶה֙ וְאָמַ֔ר קָד֧וֹשׁ ׀ קָד֛וֹשׁ קָד֖וֹשׁ יְהוָ֣ה צְבָא֑וֹת מְלֹ֥א כָל־הָאָ֖רֶץ כְּבוֹדֽוֹ׃וַיָּנֻ֙עוּ֙ אַמּ֣וֹת הַסִּפִּ֔ים מִקּ֖וֹל הַקּוֹרֵ֑א וְהַבַּ֖יִת יִמָּלֵ֥א עָשָֽׁן׃וָאֹמַ֞ר אֽוֹי־לִ֣י כִֽי־נִדְמֵ֗יתִי כִּ֣י אִ֤ישׁ טְמֵֽא־שְׂפָתַ֙יִם֙ אָנֹ֔כִי וּבְתוֹךְ֙ עַם־טְמֵ֣א שְׂפָתַ֔יִם אָנֹכִ֖י יוֹשֵׁ֑ב כִּ֗י אֶת־הַמֶּ֛לֶךְ יְהוָ֥ה צְבָא֖וֹת רָא֥וּ עֵינָֽי׃וַיָּ֣עָף אֵלַ֗י אֶחָד֙ מִן־הַשְּׂרָפִ֔ים וּבְיָד֖וֹ רִצְפָּ֑ה בְּמֶ֨לְקַחַ֔יִם לָקַ֖ח מֵעַ֥ל הַמִּזְבֵּֽחַ׃וַיַּגַּ֣ע עַל־פִּ֔י וַיֹּ֕אמֶר הִנֵּ֛ה נָגַ֥ע זֶ֖ה עַל־שְׂפָתֶ֑יךָ וְסָ֣ר עֲוֺנֶ֔ךָ וְחַטָּאתְךָ֖ תְּכֻפָּֽר׃וָאֶשְׁמַ֞ע אֶת־ק֤וֹל אֲדֹנָי֙ אֹמֵ֔ר אֶת־מִ֥י אֶשְׁלַ֖ח וּמִ֣י יֵֽלֶךְ־לָ֑נוּ וָאֹמַ֖ר הִנְנִ֥י שְׁלָחֵֽנִי׃וַיֹּ֕אמֶר לֵ֥ךְ וְאָמַרְתָּ֖ לָעָ֣ם הַזֶּ֑ה שִׁמְע֤וּ שָׁמ֙וֹעַ֙ וְאַל־תָּבִ֔ינוּ וּרְא֥וּ רָא֖וֹ וְאַל־תֵּדָֽעוּ׃הַשְׁמֵן֙ לֵב־הָעָ֣ם הַזֶּ֔ה וְאָזְנָ֥יו הַכְבֵּ֖ד וְעֵינָ֣יו הָשַׁ֑ע פֶּן־יִרְאֶ֨ה בְעֵינָ֜יו וּבְאָזְנָ֣יו יִשְׁמָ֗ע וּלְבָב֥וֹ יָבִ֛ין וָשָׁ֖ב וְרָ֥פָא לֽוֹ׃וָאֹמַ֕ר עַד־מָתַ֖י אֲדֹנָ֑י וַיֹּ֡אמֶר עַ֣ד אֲשֶׁר֩ אִם־שָׁא֨וּ עָרִ֜ים מֵאֵ֣ין יוֹשֵׁ֗ב וּבָתִּים֙ מֵאֵ֣ין אָדָ֔ם וְהָאֲדָמָ֖ה תִּשָּׁאֶ֥ה שְׁמָמָֽה׃וְרִחַ֥ק יְהוָ֖ה אֶת־הָאָדָ֑ם וְרַבָּ֥ה הָעֲזוּבָ֖ה בְּקֶ֥רֶב הָאָֽרֶץ׃וְע֥וֹד בָּהּ֙ עֲשִׂ֣רִיָּ֔ה וְשָׁ֖בָה וְהָיְתָ֣ה לְבָעֵ֑ר כָּאֵלָ֣ה וְכָאַלּ֗וֹן אֲשֶׁ֤ר בְּשַׁלֶּ֙כֶת֙ מַצֶּ֣בֶת בָּ֔ם זֶ֥רַע קֹ֖דֶשׁ מַצַּבְתָּֽהּ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב אברהם ריבלין שליט

ובידו רצפה... וסר עוונך

בפרקנו מתאר ישעיהו את הקדשתו לנביא. לישעיהו היה ''מעמד הר סיני'' פרטי(וזה כנראה הקשר בין הפרק לפרשת יתרו שהוא ההפטרה שלה) בו הוא ראה מחזה אלוקים, כאשר ה' יושב על כסא רם ונישא והשרפים משבחים אותו.

ישעיהו אומר:' 'אוי לי כי נדמיתי כי איש טמא שפתים אנוכי ובתוך עם שפתים אנוכי יושב...''(ישעיה ו ה). אחד השרפים לוקח רצפה מעל המזבח נוגע בה בפיו של ישעיהו ואומר לו "הנה נגע זה על שפתיך וסר עוונך וחטאתך תכופר"(ישעיה ו ז). מה היה חטאו של ישעיהו, וכיצד סר החטא ע"י הרצפה? בענין זה נביא ארבע שיטות.

  א.  רד"ק ועוד ממפרשי הפשט מסבירים שלישעיהו לא היה חטא מסוים, אך לעומת מראה השרפים ומראה כבוד ה', מרגיש ישעיהו טמא: "כששמע הנביא דברי השרפים המקדישים לא-ל אמר: להם נאה לראות הכבוד כי הם טהורים ודבריהם טהורים... אבל אני שאני טמא, כי כל גוף בשר טמא, ושפתי טמאים מלהזכיר בפי קדושת הא-ל... ויגע על פי - הגיע הרצפה על פי להסיר העוון במכוות האש ההיא ומכאן ואילך יהיה לי רשות לדבר" לפי הרד"ק "חטאו" של ישעיהו הוא עצם היותו בן אנוש והרצפה מכשירה אותו להיות נביא.

  ב.  אבן עזרא מסביר שלישעיהו היה עוון דיבור רגיל כמו שכל בני דורו "שהנביא גדל עם ישראל שהיו טמאים במעשה ובדבור", זאת אומרת חטא יותר גדול משיטת הרד"ק, וזהו חטא הדבור השכיח אצל כל בני אדם. והרצפה מסירה חטא זה "וסר עוונך - הוא עוון הדבור, שהוא מדבר היתולים כדרך אנשי דורו".

  ג.  המלב"ים מסביר שהחטא הרמוז כאן הוא חטא מסוים הקשור לנבואה. בנבואה ראה ישעיהו "וינועו אמות הסיפים והבית נמלא עשן" המלבי"ם מסביר שהבית הוא משל אל העולם. קצפו של ה' וכעסו באו בגלל שומרי הסף הם הנביאים שלא ייסרו את עם ישראל. וזה חטאו של ישעיהו "טמא שפתיים" שלא הוכיח את ישראל כיאות וגם העם טמא כי לא שמע לתוכחות הנביאים. המלאך שנשלח אליו הוא מיכאל שר ישראל, המלאך הממונה על הנבואה שנותן לו את דברי הנבואה(הם הרצפה שבמשל) שדומים לרשף אש "ר"ל במה שתקבל הנבואה ותלך בשליחותי לנבאות ולהוכיח, ע"י כך וסר עוונך".

  ד.  לחז"ל מהלך אחר בענין. הגמרא(יבמות מט:) מספרת שפיו של ישעיהו נוסר בגלל שהוציא לעז על עם ישראל באמרו "בתוך עם טמא שפתיים אנוכי יושב", רש"י: "ומשום הכי איענש לנסורי פומיה משום דקרינהו לישראל עם טמא שפתיים מדעתו שלא צוה לו הקב"ה ולא מחמת תוכחה..." וכן מובא בילקוט שמעוני: "ואומר אוי לי כי נדמתי - כיון שראה מלאכי השרת מקלסים לקב"ה ולא שיתף קילוסו עמהם התחיל מיצר על הדבר כי איש טמא שפתים אנוכי, שאלולי שיתפתי קילוסי לקילוסם הייתי חי וקיים לעולם כמותם. עם כשהוא עומד ומשתומם על הדבר הוציא דבר יתר מפיו "ובתוך עם טמא שפתיים אנוכי יושב" אמ(ו)ר לו הקב"ה: על שאמרת כי איש טמא שפתים אנוכי, תאר לך שאתה שליט על עצמך, שמא בבני היית שליט? מיד נטל את שלו. (נענש) שנאמר... ובידו רצפה. גחלת אין כתוב כאן אלא רצפה. מהו רצפה א"ר שמואל בן נחמני רצוף(רצוץ) פה שאמרה דליטוריא על בנ"י."

גם באליהו ההולך לקטרג על בנ"י ולומר "כי עזבו את בריתך"(מלכים א יט) נאמר שהקב"ה הכין לו "עוגת רצפים"(מלכים א יט ו). גם שם מוצא ר' שמואל בן נחמן רמז לרצוץ פה של מי שאומר דליטוריא על בנ"י.

הרצפה, הגחלת היא רמז ללשון הרע כי ההרס שבה נמשך זמן רב ומאריך ימים גם לאחר מעשה הפשע של הדיבור. כך גם מוסבר עניין הרותם שאליהו ישן תחתיו(מלכים א יט ה); ע"פ הירושלמי "כל הגחלים שכבו מבחוץ - כבו מבפנים. ואילו (גחלי הרותם) אע"פ שכבו מבחוץ לא כבו מבפנים. מעשה באחד והניח גחלים בוערות בחג(סוכות) ובא ומצאן בוערות בפסח(ירושלמי פאה פ"א). זה הקשר בין הרצפה לחטאו של ישעיהו.

נביא שתפקידו לדבר "בורא ניב שפתיים" חייב לדבר טובות על עמ"י. גם בתוכחה שלו עליהם, עליו להביע אהבה, וכלפי חוץ, כולל כלפי הקב"ה עליו לדבר עליהם רק טובות. "אומרים על אליהו והושע(שקטרגו על עמ"י) אכזריים היו - ח"ו לא היו אכזריים!(ילקוט שמעוני רמז תקל"א).

ואכן ישעיהו למד מוסר, כך מסיים המדרש:

כיון שראה ישעיהו כן התחיל מצדיק את ישראל ומלמד עליהם סנגוריא. מהו אומר בסוף נבואתו? ה' אלוקים נתן לי לשון לימודים, לימדני ללמד עליהם סנגוריא.
(ילקוט שמעוני שם)

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך