תנ"ך על הפרק - תהילים קלה - יראי ה' בטחו בה' / הרב חיים בן סניור שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים קלה

702 / 929
היום

הפרק

הַ֥לְלוּ יָ֨הּ ׀ הַֽ֭לְלוּ אֶת־שֵׁ֣ם יְהוָ֑ה הַֽ֝לְלוּ עַבְדֵ֥י יְהוָֽה׃שֶׁ֣֭עֹֽמְדִים בְּבֵ֣ית יְהוָ֑ה בְּ֝חַצְר֗וֹת בֵּ֣ית אֱלֹהֵֽינוּ׃הַֽ֭לְלוּ־יָהּ כִּי־ט֣וֹב יְהוָ֑ה זַמְּר֥וּ לִ֝שְׁמ֗וֹ כִּ֣י נָעִֽים׃כִּֽי־יַעֲקֹ֗ב בָּחַ֣ר ל֣וֹ יָ֑הּ יִ֝שְׂרָאֵ֗ל לִסְגֻלָּתֽוֹ׃כִּ֤י אֲנִ֣י יָ֭דַעְתִּי כִּי־גָד֣וֹל יְהוָ֑ה וַ֝אֲדֹנֵ֗ינוּ מִכָּל־אֱלֹהִֽים׃כֹּ֤ל אֲשֶׁר־חָפֵ֥ץ יְהוָ֗ה עָ֫שָׂ֥ה בַּשָּׁמַ֥יִם וּבָאָ֑רֶץ בַּ֝יַּמִּ֗ים וְכָל־תְּהוֹמֽוֹת׃מַֽעֲלֶ֣ה נְשִׂאִים֮ מִקְצֵ֪ה הָ֫אָ֥רֶץ בְּרָקִ֣ים לַמָּטָ֣ר עָשָׂ֑ה מֽוֹצֵא־ר֝וּחַ מֵאֽוֹצְרוֹתָֽיו׃שֶֽׁ֭הִכָּה בְּכוֹרֵ֣י מִצְרָ֑יִם מֵ֝אָדָ֗ם עַד־בְּהֵמָֽה׃שָׁלַ֤ח ׀ אֹת֣וֹת וּ֭מֹפְתִים בְּתוֹכֵ֣כִי מִצְרָ֑יִם בְּ֝פַרְעֹ֗ה וּבְכָל־עֲבָדָֽיו׃שֶֽׁ֭הִכָּה גּוֹיִ֣ם רַבִּ֑ים וְ֝הָרַ֗ג מְלָכִ֥ים עֲצוּמִֽים׃לְסִיח֤וֹן ׀ מֶ֤לֶךְ הָאֱמֹרִ֗י וּ֭לְעוֹג מֶ֣לֶךְ הַבָּשָׁ֑ן וּ֝לְכֹ֗ל מַמְלְכ֥וֹת כְּנָֽעַן׃וְנָתַ֣ן אַרְצָ֣ם נַחֲלָ֑ה נַ֝חֲלָ֗ה לְיִשְׂרָאֵ֥ל עַמּֽוֹ׃יְ֭הוָה שִׁמְךָ֣ לְעוֹלָ֑ם יְ֝הוָ֗ה זִכְרְךָ֥ לְדֹר־וָדֹֽר׃כִּֽי־יָדִ֣ין יְהוָ֣ה עַמּ֑וֹ וְעַל־עֲ֝בָדָ֗יו יִתְנֶחָֽם׃עֲצַבֵּ֣י הַ֭גּוֹיִם כֶּ֣סֶף וְזָהָ֑ב מַ֝עֲשֵׂ֗ה יְדֵ֣י אָדָֽם׃פֶּֽה־לָ֭הֶם וְלֹ֣א יְדַבֵּ֑רוּ עֵינַ֥יִם לָ֝הֶ֗ם וְלֹ֣א יִרְאֽוּ׃אָזְנַ֣יִם לָ֭הֶם וְלֹ֣א יַאֲזִ֑ינוּ אַ֝֗ף אֵין־יֶשׁ־ר֥וּחַ בְּפִיהֶֽם׃כְּ֭מוֹהֶם יִהְי֣וּ עֹשֵׂיהֶ֑ם כֹּ֭ל אֲשֶׁר־בֹּטֵ֣חַ בָּהֶֽם׃בֵּ֣ית יִ֭שְׂרָאֵל בָּרֲכ֣וּ אֶת־יְהוָ֑ה בֵּ֥ית אַ֝הֲרֹ֗ן בָּרֲכ֥וּ אֶת־יְהוָֽה׃בֵּ֣ית הַ֭לֵּוִי בָּרֲכ֣וּ אֶת־יְהוָ֑ה יִֽרְאֵ֥י יְ֝הוָ֗ה בָּרֲכ֥וּ אֶת־יְהוָֽה׃בָּ֘ר֤וּךְ יְהוָ֨ה ׀ מִצִּיּ֗וֹן שֹׁ֘כֵ֤ן יְֽרוּשָׁלִָ֗ם הַֽלְלוּ־יָֽהּ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב חיים בן סניור שליט

יראי ה' בטחו בה'

בֵּ֣ית יִ֭שְׂרָאֵל בָּרֲכ֣וּ אֶת־יְ-הוָ֑ה בֵּ֥ית אַ֝הֲרֹ֗ן בָּרֲכ֥וּ אֶת־יְ-הוָֽה׃
בֵּ֣ית הַ֭לֵּוִי בָּרֲכ֣וּ אֶת־יְ-הוָ֑ה יִֽרְאֵ֥י יְ֝-הוָ֗ה בָּרֲכ֥וּ אֶת־יְ-הוָֽה׃
(תהילים קלה יט-כ)

מדוע לא כתוב: בית יִֽרְאֵ֥י יְ֝-הוָ֗ה בָּרֲכ֥וּ אֶת־יְ-הוָֽה כפי שכתוב בכל הפסוק בֵּ֣ית יִ֭שְׂרָאֵל, בֵּ֥ית אַ֝הֲרֹ֗ן, בֵּ֣ית הַ֭לֵּוִי?

נזכר בפרק א' בספר שמות שם קראנו:

וַיְהִ֕י כִּֽי־יָֽרְא֥וּ הַֽמְיַלְּדֹ֖ת אֶת־הָאֱלֹהִ֑ים וַיַּ֥עַשׂ לָהֶ֖ם בָּתִּֽים׃
(שמות א כא)

וכתב רש"י:

"וַיַּ֥עַשׂ לָהֶ֖ם בָּתִּֽים" - בָּתֵּי כְהֻנָּה וּלְוִיָּה וּמַלְכוּת שֶׁקְּרוּיִין בָּתִּים.
(רש"י שמות א כא)

שואל הרב משקובסקי מהיכן ידעו חז"ל שהתורה איננה אחד מן הבתים? מתרץ הרב כי המושג בית מתאר דבר העובר בירושה. אדם שאיננו נמנה על זרע משה ואהרן אינו יכול להיות לוי או כהן, וכן אדם שאינו נמנה על זרע דוד לא יוכל להיות מלך, ואילו לזכות לתורה אין צורך להתייחס למשפחה מסוימת.

על פי זה מובן היטב הפסוק בפרקנו.

בית, הכוונה דבר נצחי העובר בירושה. לכן מי שאמו איננה יהודיה לא יוכל להקרא בשם יהודי, וכן מי שאין אביו כהן או לוי איננו יכול להיות כהן או לוי. מאידך, לאדם עם הארץ יכול להיות בן תלמיד חכם ולשמש כגדול הדור, כפי שראינו אצל יהושע שאביו לא היה תלמיד חכם וזכה להנהיג את העם אחרי משה. זאת ועוד, אין שום הכרח שבנו של תלמיד חכם יהיה גם הוא תלמיד חכם. יתכן מאוד שיהיה עם הארץ, כפי שמצאנו שבני משה רבינו לא הגיעו לדרגת אביהם ולא יכלו להנהיג את העם.

לכך גם התכוונו חז"ל באמרם שכתר תורה מונח ועומד ומי שרוצה להתעטר בו יכול לעשות זאת. התורה והיראה אינן עוברות בירושה ולכן לא נאמר בית יִֽרְאֵ֥י יְ֝-הוָ֗ה אלא רק "יִֽרְאֵ֥י יְ֝-הוָ֗ה".

  באדיבות הרב, מתוך ספרו 'אמרי ח"ן – שמות'

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך