תנ"ך על הפרק - תהילים קיג - המשפילי לראות בשמים ובארץ / הרב שמשון דוד פינקוס ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים קיג

680 / 929
היום

הפרק

הַ֥לְלוּ יָ֨הּ ׀ הַ֭לְלוּ עַבְדֵ֣י יְהוָ֑ה הַֽ֝לְלוּ אֶת־שֵׁ֥ם יְהוָֽה׃יְהִ֤י שֵׁ֣ם יְהוָ֣ה מְבֹרָ֑ךְ מֵֽ֝עַתָּ֗ה וְעַד־עוֹלָֽם׃מִמִּזְרַח־שֶׁ֥מֶשׁ עַד־מְבוֹא֑וֹ מְ֝הֻלָּ֗ל שֵׁ֣ם יְהוָֽה׃רָ֖ם עַל־כָּל־גּוֹיִ֥ם ׀ יְהוָ֑ה עַ֖ל הַשָּׁמַ֣יִם כְּבוֹדֽוֹ׃מִ֭י כַּיהוָ֣ה אֱלֹהֵ֑ינוּ הַֽמַּגְבִּיהִ֥י לָשָֽׁבֶת׃הַֽמַּשְׁפִּילִ֥י לִרְא֑וֹת בַּשָּׁמַ֥יִם וּבָאָֽרֶץ׃מְקִֽימִ֣י מֵעָפָ֣ר דָּ֑ל מֵֽ֝אַשְׁפֹּ֗ת יָרִ֥ים אֶבְיֽוֹן׃לְהוֹשִׁיבִ֥י עִם־נְדִיבִ֑ים עִ֝֗ם נְדִיבֵ֥י עַמּֽוֹ׃מֽוֹשִׁיבִ֨י ׀ עֲקֶ֬רֶת הַבַּ֗יִת אֵֽם־הַבָּנִ֥ים שְׂמֵחָ֗ה הַֽלְלוּ־יָֽהּ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמשון דוד פינקוס ז

המשפילי לראות בשמים ובארץ

בספר הכוזרי (מאמר א) מובא, שבעת שמלך כוזר חקר אחר האמת ודיבר עם ישמעאלי, נוצרי, פילוסוף וחכם חשוב אחד, טען לו הפילוסוף שלא יתכן שלקב"ה הגדול והנורא יהיה קשר והתעניינות עם עולמנו השפל.

ובאמת כבר איוב, שקילל את יומו על צרותיו (עיין איוב ג א-ח) סבר כך. היה ברור לו שהייסורים האיומים שבאו עליו, לא באו אלא מחמת מזלו הרע ולא מהקב"ה, אותו הוא מהלל ומשבח(איוב ב י; איוב ט א ואילך), שהוא נשגב מאוד ואין לו קשר עם העולם.

זוהי כפירה, שכן אם הקב"ה היה גדול רק כפי השגתם של אותם פילוסופים, לא הייתה לו אפשרות להתעסק עם עולם נמוך ושפל כעולמנו, אבל הקב"ה גדול הרבה יותר מהשגת אנוש, ודווקא משום כך ביכולתו הכל, כולל להשגיח על הנעשה בעולמנו.

וזהו שאמר כאן דוד ע"ה: "מִ֭י כַּי-הוָ֣ה אֱלֹהֵ֑ינוּ הַֽמַּגְבִּיהִ֥י לָשָֽׁבֶת׃", וגדלותו עצומה כל כך, עד שיחד עם זאת הוא גם "הַֽמַּשְׁפִּילִ֥י לִרְא֑וֹת בַּשָּׁמַ֥יִם וּבָאָֽרֶץ׃".

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך