תנ"ך על הפרק - תהילים סג - תכלית התפילה – קרבת א-להים ולא מילוי צרכים / הרב שמשון דוד פינקוס ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים סג

630 / 929
היום

הפרק

מִזְמ֥וֹר לְדָוִ֑ד בִּ֝הְיוֹת֗וֹ בְּמִדְבַּ֥ר יְהוּדָֽה׃אֱלֹהִ֤ים ׀ אֵלִ֥י אַתָּ֗ה אֲ‍ֽשַׁחֲ֫רֶ֥ךָּ צָמְאָ֬ה לְךָ֨ ׀ נַפְשִׁ֗י כָּמַ֣הּ לְךָ֣ בְשָׂרִ֑י בְּאֶֽרֶץ־צִיָּ֖ה וְעָיֵ֣ף בְּלִי־מָֽיִם׃כֵּ֭ן בַּקֹּ֣דֶשׁ חֲזִיתִ֑יךָ לִרְא֥וֹת עֻ֝זְּךָ֗ וּכְבוֹדֶֽךָ׃כִּי־ט֣וֹב חַ֭סְדְּךָ מֵֽחַיִּ֗ים שְׂפָתַ֥י יְשַׁבְּחֽוּנְךָ׃כֵּ֣ן אֲבָרֶכְךָ֣ בְחַיָּ֑י בְּ֝שִׁמְךָ אֶשָּׂ֥א כַפָּֽי׃כְּמ֤וֹ חֵ֣לֶב וָ֭דֶשֶׁן תִּשְׂבַּ֣ע נַפְשִׁ֑י וְשִׂפְתֵ֥י רְ֝נָנ֗וֹת יְהַלֶּל־פִּֽי׃אִם־זְכַרְתִּ֥יךָ עַל־יְצוּעָ֑י בְּ֝אַשְׁמֻר֗וֹת אֶהְגֶּה־בָּֽךְ׃כִּֽי־הָיִ֣יתָ עֶזְרָ֣תָה לִּ֑י וּבְצֵ֖ל כְּנָפֶ֣יךָ אֲרַנֵּֽן׃דָּבְקָ֣ה נַפְשִׁ֣י אַחֲרֶ֑יךָ בִּ֝֗י תָּמְכָ֥ה יְמִינֶֽךָ׃וְהֵ֗מָּה לְ֭שׁוֹאָה יְבַקְשׁ֣וּ נַפְשִׁ֑י יָ֝בֹ֗אוּ בְּֽתַחְתִּיּ֥וֹת הָאָֽרֶץ׃יַגִּירֻ֥הוּ עַל־יְדֵי־חָ֑רֶב מְנָ֖ת שֻׁעָלִ֣ים יִהְיֽוּ׃וְהַמֶּלֶךְ֮ יִשְׂמַ֪ח בֵּאלֹ֫הִ֥ים יִ֭תְהַלֵּל כָּל־הַנִּשְׁבָּ֣ע בּ֑וֹ כִּ֥י יִ֝סָּכֵ֗ר פִּ֣י דֽוֹבְרֵי־שָֽׁקֶר׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמשון דוד פינקוס ז

תכלית התפילה – קרבת א-להים ולא מילוי צרכים

כִּי־ט֣וֹב חַ֭סְדְּךָ מֵֽחַיִּ֗ים שְׂפָתַ֥י יְשַׁבְּחֽוּנְךָ׃
(תהילים סג ד)

פירש המלבי"ם שהחסד של "שְׂפָתַ֥י יְשַׁבְּחֽוּנְךָ" הוא טוב יותר מחסד החיים עצמם! כלומר, כאשר מבקש אדם מהקב"ה ענין מסויים, עצם הבקשה היא התכלית המבוקשת יותר מהשגת בקשתו.

משל לחולה שהלך לחפש מזור למחלתו אצל רופא אחד. הרופא ההוא, מלבד מה שהיה רופא מומחה, היה גם אדם נעים הליכות, ועל ידי שביקר אצלו בעניין מחלתו התיידד עמו במשך הזמן ונהיה עמו חבר נאמן וידיד נפש, ונמצא שאגב ענין רפואת המחלה מצא ידיד ורע.

והנה כאשר נשאל את החולה, מה רווח מצאת במה שהלכת לרופא פלוני? יענה שמצא שתי טובות: ראשית שמצא מזור למחלתו, ושנית שמצא ידיד חדש. ואם נשאל איזו טובה חשובה יותר, ודאי יענה שהטובה העיקרית היא מה שנתרפא, והשנית לה מה שמצא ידיד.

אך אצל הקב"ה אינו כן. הגם שכשאנו מתפללים אנו מרוויחים גם כן שתי טובות אלו, המענה לתפילה לחיים ולשלום, והזכות לקירבת ה' יתברך ומאור פניו; אך כאשר נשאל איזו משניהן יקרה יותר, על זה כתיב "כִּי־ט֣וֹב חַ֭סְדְּךָ מֵֽחַיִּ֗ים שְׂפָתַ֥י יְשַׁבְּחֽוּנְךָ׃", היינו שזה שנתקרב לאור פני השכינה יותר טוב מהשגת החיים שהשיג ע"י תפילתו! וכמשל קדמונים (בספר בן המלך והנזיר): "הלך שאול לחפש אתונות ומצא מלוכה". גם כאן, באתי לבקש על ענין נפשי, ענין חומרי, ומצאתי מלוכה, "קירבת א-להים לי טוב", שהוא לבדו טוב וכל זולת זה אינו אלא שווא נתעה.

בנוהג שבעולם, כאשר יבקש איש מרעהו, או עני מעשיר, כיון שתכלית הבקשה היא רק העזרה שרוצה לקבל, נמצא שהמטרה הסופית היא שלא יצטרך לבקש עוד. זהו רצונו האמיתי של העני, שיהיה הוא עצמו עשיר ולא יצטרך לבקש. נמצא שסוף המטרה הוא לבטל הבקשה כליל.

אבל אצל הקב"ה, כאשר מבקש האדם חיים, הרי חסד זה, שאפשר לעמוד ולדבר איתו יתברך בתפילה, הוא עצמו יותר טוב מהשגת הבקשה. ונמצא שאין המטרה שלא יצטרך לבקש עוד, אלא אדרבה, תכליתה היא הבקשה עצמה, וכיון שכך, כל שמבקש יותר ויותר, הרי זוהי התקרבות לתכלית יותר ויותר, ואהוב ורצוי הוא אצל הקב"ה.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך