תנ"ך על הפרק - במדבר לד - "זאת הארץ אשר תפול לכם בנחלה" / הרב מרדכי גרינברג שליט"א

תנ"ך על הפרק

במדבר לד

151 / 929
היום

הפרק

גבולות ארץ כנען, מנחילי הארץ

וַיְדַבֵּ֥ר יְהוָ֖ה אֶל־מֹשֶׁ֥ה לֵּאמֹֽר׃צַ֞ו אֶת־בְּנֵ֤י יִשְׂרָאֵל֙ וְאָמַרְתָּ֣ אֲלֵהֶ֔ם כִּֽי־אַתֶּ֥ם בָּאִ֖ים אֶל־הָאָ֣רֶץ כְּנָ֑עַן זֹ֣את הָאָ֗רֶץ אֲשֶׁ֨ר תִּפֹּ֤ל לָכֶם֙ בְּֽנַחֲלָ֔ה אֶ֥רֶץ כְּנַ֖עַן לִגְבֻלֹתֶֽיהָ׃וְהָיָ֨ה לָכֶ֧ם פְּאַת־נֶ֛גֶב מִמִּדְבַּר־צִ֖ן עַל־יְדֵ֣י אֱד֑וֹם וְהָיָ֤ה לָכֶם֙ גְּב֣וּל נֶ֔גֶב מִקְצֵ֥ה יָם־הַמֶּ֖לַח קֵֽדְמָה׃וְנָסַ֣ב לָכֶם֩ הַגְּב֨וּל מִנֶּ֜גֶב לְמַעֲלֵ֤ה עַקְרַבִּים֙ וְעָ֣בַר צִ֔נָהוהיהוְהָיוּ֙תּֽוֹצְאֹתָ֔יו מִנֶּ֖גֶב לְקָדֵ֣שׁ בַּרְנֵ֑עַ וְיָצָ֥א חֲצַר־אַדָּ֖ר וְעָבַ֥ר עַצְמֹֽנָה׃וְנָסַ֧ב הַגְּב֛וּל מֵעַצְמ֖וֹן נַ֣חְלָה מִצְרָ֑יִם וְהָי֥וּ תוֹצְאֹתָ֖יו הַיָּֽמָּה׃וּגְב֣וּל יָ֔ם וְהָיָ֥ה לָכֶ֛ם הַיָּ֥ם הַגָּד֖וֹל וּגְב֑וּל זֶֽה־יִהְיֶ֥ה לָכֶ֖ם גְּב֥וּל יָֽם׃וְזֶֽה־יִהְיֶ֥ה לָכֶ֖ם גְּב֣וּל צָפ֑וֹן מִן־הַיָּם֙ הַגָּדֹ֔ל תְּתָא֥וּ לָכֶ֖ם הֹ֥ר הָהָֽר׃מֵהֹ֣ר הָהָ֔ר תְּתָא֖וּ לְבֹ֣א חֲמָ֑ת וְהָי֛וּ תּוֹצְאֹ֥ת הַגְּבֻ֖ל צְדָֽדָה׃וְיָצָ֤א הַגְּבֻל֙ זִפְרֹ֔נָה וְהָי֥וּ תוֹצְאֹתָ֖יו חֲצַ֣ר עֵינָ֑ן זֶֽה־יִהְיֶ֥ה לָכֶ֖ם גְּב֥וּל צָפֽוֹן׃וְהִתְאַוִּיתֶ֥ם לָכֶ֖ם לִגְב֣וּל קֵ֑דְמָה מֵחֲצַ֥ר עֵינָ֖ן שְׁפָֽמָה׃וְיָרַ֨ד הַגְּבֻ֧ל מִשְּׁפָ֛ם הָרִבְלָ֖ה מִקֶּ֣דֶם לָעָ֑יִן וְיָרַ֣ד הַגְּב֔וּל וּמָחָ֛ה עַל־כֶּ֥תֶף יָם־כִּנֶּ֖רֶת קֵֽדְמָה׃וְיָרַ֤ד הַגְּבוּל֙ הַיַּרְדֵּ֔נָה וְהָי֥וּ תוֹצְאֹתָ֖יו יָ֣ם הַמֶּ֑לַח זֹאת֩ תִּהְיֶ֨ה לָכֶ֥ם הָאָ֛רֶץ לִגְבֻלֹתֶ֖יהָ סָבִֽיב׃וַיְצַ֣ו מֹשֶׁ֔ה אֶת־בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל לֵאמֹ֑ר זֹ֣את הָאָ֗רֶץ אֲשֶׁ֨ר תִּתְנַחֲל֤וּ אֹתָהּ֙ בְּגוֹרָ֔ל אֲשֶׁר֙ צִוָּ֣ה יְהוָ֔ה לָתֵ֛ת לְתִשְׁעַ֥ת הַמַּטּ֖וֹת וַחֲצִ֥י הַמַּטֶּֽה׃כִּ֣י לָקְח֞וּ מַטֵּ֨ה בְנֵ֤י הָראוּבֵנִי֙ לְבֵ֣ית אֲבֹתָ֔ם וּמַטֵּ֥ה בְנֵֽי־הַגָּדִ֖י לְבֵ֣ית אֲבֹתָ֑ם וַחֲצִי֙ מַטֵּ֣ה מְנַשֶּׁ֔ה לָקְח֖וּ נַחֲלָתָֽם׃שְׁנֵ֥י הַמַּטּ֖וֹת וַחֲצִ֣י הַמַּטֶּ֑ה לָקְח֣וּ נַחֲלָתָ֗ם מֵעֵ֛בֶר לְיַרְדֵּ֥ן יְרֵח֖וֹ קֵ֥דְמָה מִזְרָֽחָה׃וַיְדַבֵּ֥ר יְהוָ֖ה אֶל־מֹשֶׁ֥ה לֵּאמֹֽר׃אֵ֚לֶּה שְׁמ֣וֹת הָֽאֲנָשִׁ֔ים אֲשֶׁר־יִנְחֲל֥וּ לָכֶ֖ם אֶת־הָאָ֑רֶץ אֶלְעָזָר֙ הַכֹּהֵ֔ן וִיהוֹשֻׁ֖עַ בִּן־נֽוּן׃וְנָשִׂ֥יא אֶחָ֛ד נָשִׂ֥יא אֶחָ֖ד מִמַּטֶּ֑ה תִּקְח֖וּ לִנְחֹ֥ל אֶת־הָאָֽרֶץ׃וְאֵ֖לֶּה שְׁמ֣וֹת הָאֲנָשִׁ֑ים לְמַטֵּ֣ה יְהוּדָ֔ה כָּלֵ֖ב בֶּן־יְפֻנֶּֽה׃וּלְמַטֵּה֙ בְּנֵ֣י שִׁמְע֔וֹן שְׁמוּאֵ֖ל בֶּן־עַמִּיהֽוּד׃לְמַטֵּ֣ה בִנְיָמִ֔ן אֱלִידָ֖ד בֶּן־כִּסְלֽוֹן׃וּלְמַטֵּ֥ה בְנֵי־דָ֖ן נָשִׂ֑יא בֻּקִּ֖י בֶּן־יָגְלִֽי׃לִבְנֵ֣י יוֹסֵ֔ף לְמַטֵּ֥ה בְנֵֽי־מְנַשֶּׁ֖ה נָשִׂ֑יא חַנִּיאֵ֖ל בֶּן־אֵפֹֽד׃וּלְמַטֵּ֥ה בְנֵֽי־אֶפְרַ֖יִם נָשִׂ֑יא קְמוּאֵ֖ל בֶּן־שִׁפְטָֽן׃וּלְמַטֵּ֥ה בְנֵֽי־זְבוּלֻ֖ן נָשִׂ֑יא אֱלִיצָפָ֖ן בֶּן־פַּרְנָֽךְ׃וּלְמַטֵּ֥ה בְנֵֽי־יִשָׂשכָ֖ר נָשִׂ֑יא פַּלְטִיאֵ֖ל בֶּן־עַזָּֽן׃וּלְמַטֵּ֥ה בְנֵי־אָשֵׁ֖ר נָשִׂ֑יא אֲחִיה֖וּד בֶּן־שְׁלֹמִֽי׃וּלְמַטֵּ֥ה בְנֵֽי־נַפְתָּלִ֖י נָשִׂ֑יא פְּדַהְאֵ֖ל בֶּן־עַמִּיהֽוּד׃אֵ֕לֶּה אֲשֶׁ֖ר צִוָּ֣ה יְהוָ֑ה לְנַחֵ֥ל אֶת־בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵ֖ל בְּאֶ֥רֶץ כְּנָֽעַן׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב מרדכי גרינברג שליט

"זאת הארץ אשר תפול לכם בנחלה"

ספר במדבר חותם את תקופת הגלות שבמדבר. בתום שנת הארבעים לנדודים, אנו עומדים בפתחה של ארץ-ישראל, כובשים את עבר הירדן, משרטטים את גבולותיה של הארץ ומתכוננים למלחמה.

המצווה "והורשתם את הארץ וישבתם בה כי לכם נתתי את הארץ לרשת אתה" (במדבר לג, נג) שנצטווינו במדבר, תקפה גם לדורות הבאים, ובלשון הרמב"ן שם, "על דעתי זו מצות עשה היא, וצוה אותם שישבו בארץ וירשו אותה, כי היא נתנה להם, ולא ימאסו בנחלת ה'". ובהשגות לספר המצוות כתב, "א"כ היא מצוות עשה לדורות מתחייב כל אחד מאתנו ואפילו בזמן הגלות, כידוע בתלמוד במקומות הרבה" (מצוה ד). אלא שבלב רבים עדיין מנקרת שאלה, מדוע "כלא" אותנו הקב"ה דווקא בחבל ארץ זה.

בשאלה זו האריך הרמב"ן בפרשת אחרי מות (ויקרא יח, כה), ובאופן ממצה הנציח הרב קוק זצ"ל את הדברים בפתיחת ספר אורות:
ארץ ישראל איננה דבר חיצוני, קנין חיצוני לאומה, רק בתור אמצעי למטרה של ההתאגדות הכללית והחזקת קיומה החמרי או אפילו הרוחני - ארץ-ישראל קשורה בקשר חיים עם האומה וכו'" (עמ' ט).

ואכן כל אמצעי יש לו תחליף. וכשרואים בארץ-ישראל אמצעי לביטחון ישראל, כמרכז לאומי ואפילו תרבותי, אפשר בשעת מצוקה למצוא לה תחליף; אך ארץ-ישראל היא מעל כל אלה, היא ארץ החיים: "'אתהלך לפני ה' בארצות החיים" (תהילים קטז, ט), זו ארץ-ישראל". ולכן מזכירה התורה מספר פעמים "למען תחיו ובאתם וירשתם את הארץ". ועוד, כיוון שתכונתם של ישראל היא דבקות בה' - "ואתם הדבקים בה' אלוקיכם חיים כולכם היום" (דברים ד, ד) - אי אפשר לחיים אלו ולדבקות זו אלא בארץ החיים. וכשם שאדם אינו מחפש הסברים לעצם החיים, כך אין צורך בסיבות לחיים בארץ-החיים, משום שעיקר החיות הוא בה. אין ישראל מוצאים חיים מלאים אלא בארץ-ישראל, "ובגוים ההם לא תרגיע ולא יהיה מנוח לכף רגלך" (דברים כח, סה).

ארץ-ישראל אינה רק מקום שדרים בו, אלא היא "היכל ה'" (רמב"ן בראשית יט, ה), ועליה נאמר "ויצא קין מלפני ה'" (בראשית ד, טז), "ויקם יונה לברח תרשישה מלפני ה'" (יונה א, ג). ועל כן כתב הרמב"ן: "ואין רשות לפרש בעניין הארץ יותר, אבל אם תזכה להבין הארץ הראשונה... תדע סוד נשגב ונעלם, ותבין מה שאמרו רבותינו, בית המקדש של מעלה מכוון כנגד בית המקדש של מטה" (ויקרא יח, כה). רוצה לומר, שמה שנאמר "בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ" (בראשית א, א), היינו שתחילה ברא הארץ העליונה של מעלה, ואח"כ ברא את הארץ התחתונה, הארץ של מטה.

וזהו שנאמר בפרשה "זאת הארץ אשר תפל לכם בנחלה" (במדבר לד, ב). ושאלו חז"ל "וכי הארץ נופלת" (במדבר רבה כג, ו)? ומפרש ה"שפת אמת" (מסעי תרל"ט) את תשובת חז"ל, שכל זמן שהכנענים היו בתוכה לא נוצרו הכלים להכיל את הארץ העליונה; אך כשישראל נכנסים לתוכה, נופלת הארץ העליונה ומתחברת עם התחתונה, וכך נוצרת ההתאמה בין עליונים לתחתונים (מסעי תרל"ט).

המלחמה על ארץ-ישראל איננה על שטחים וזכויות עמים אחרים, זוהי מלחמה כלל עולמית על כסא ה' בעולם: "כי יד על כס י-ה" (שמות יז, טז), שאין השם שלם ואין כסאו שלם (רש"י שם ד"ה "כי יד"), עד שישראל ישלטו בארצם. מדינה יהודית "היא ביסודה אידיאלית, שחקוק בהויתה תוכן האידיאלי היותר עליון שהוא באמת האושר היותר גדול וכו'. ומדינה זו היא מדינתנו מדינת ישראל - יסוד כסא ה' בעולם, שכל חפצה הוא שיהיה ה' אחד ושמו אחד" (הראי"ה קוק, אורות, עמ' קס).

על כן הטעימו גדולי ישראל, שהמלחמה בסוף הדרך תתמקד בירושלים, שכן "בעת ההיא יקראו לירושלם כסא ה'" (ירמיהו ג, יז), ואומות העולם מבקשים לפגוע בכסאו של ה'. בלא זה אי אפשר להבין את ההתעניינות המרובה של כל אומות העולם במקום הקטן הזה.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך