תנ"ך על הפרק - איוב ו - ויען איוב (לאליפז) / הרב צבי הירש קלישר ז"ל

תנ"ך על הפרק

איוב ו

754 / 929
היום

הפרק

וַיַּ֥עַן אִיּ֗וֹב וַיֹּאמַֽר׃ל֗וּ שָׁק֣וֹל יִשָּׁקֵ֣ל כַּעְשִׂ֑יוהיתיוְ֝הַוָּתִ֗יבְּֽמֹאזְנַ֥יִם יִשְׂאוּ־יָֽחַד׃כִּֽי־עַתָּ֗ה מֵח֣וֹל יַמִּ֣ים יִכְבָּ֑ד עַל־כֵּ֝֗ן דְּבָרַ֥י לָֽעוּ׃כִּ֤י חִצֵּ֪י שַׁדַּ֡י עִמָּדִ֗י אֲשֶׁ֣ר חֲ֭מָתָם שֹׁתָ֣ה רוּחִ֑י בִּעוּתֵ֖י אֱל֣וֹהַּ יַֽעַרְכֽוּנִי׃הֲיִֽנְהַק־פֶּ֥רֶא עֲלֵי־דֶ֑שֶׁא אִ֥ם יִגְעֶה־שּׁ֝֗וֹר עַל־בְּלִילֽוֹ׃הֲיֵאָכֵ֣ל תָּ֭פֵל מִבְּלִי־מֶ֑לַח אִם־יֶשׁ־טַ֝֗עַם בְּרִ֣יר חַלָּמֽוּת׃מֵאֲנָ֣ה לִנְגּ֣וֹעַ נַפְשִׁ֑י הֵ֝֗מָּה כִּדְוֵ֥י לַחְמִֽי׃מִֽי־יִ֭תֵּן תָּב֣וֹא שֶֽׁאֱלָתִ֑י וְ֝תִקְוָתִ֗י יִתֵּ֥ן אֱלֽוֹהַּ׃וְיֹאֵ֣ל אֱ֭לוֹהַּ וִֽידַכְּאֵ֑נִי יַתֵּ֥ר יָ֝ד֗וֹ וִֽיבַצְּעֵֽנִי׃וּ֥תְהִי ע֨וֹד ׀ נֶ֘חָ֤מָתִ֗י וַאֲסַלְּדָ֣ה בְ֭חִילָה לֹ֣א יַחְמ֑וֹל כִּי־לֹ֥א כִ֝חַ֗דְתִּי אִמְרֵ֥י קָדֽוֹשׁ׃מַה־כֹּחִ֥י כִֽי־אֲיַחֵ֑ל וּמַה־קִּ֝צִּ֗י כִּֽי־אַאֲרִ֥יךְ נַפְשִֽׁי׃אִם־כֹּ֣חַ אֲבָנִ֣ים כֹּחִ֑י אִֽם־בְּשָׂרִ֥י נָחֽוּשׁ׃הַאִ֬ם אֵ֣ין עֶזְרָתִ֣י בִ֑י וְ֝תֻשִׁיָּ֗ה נִדְּחָ֥ה מִמֶּֽנִּי׃לַמָּ֣ס מֵרֵעֵ֣הוּ חָ֑סֶד וְיִרְאַ֖ת שַׁדַּ֣י יַעֲזֽוֹב׃אַ֭חַי בָּגְד֣וּ כְמוֹ־נָ֑חַל כַּאֲפִ֖יק נְחָלִ֣ים יַעֲבֹֽרוּ׃הַקֹּדְרִ֥ים מִנִּי־קָ֑רַח עָ֝לֵ֗ימוֹ יִתְעַלֶּם־שָֽׁלֶג׃בְּ֭עֵת יְזֹרְב֣וּ נִצְמָ֑תוּ בְּ֝חֻמּ֗וֹ נִדְעֲכ֥וּ מִמְּקוֹמָֽם׃יִ֭לָּ֣פְתוּ אָרְח֣וֹת דַּרְכָּ֑ם יַעֲל֖וּ בַתֹּ֣הוּ וְיֹאבֵֽדוּ׃הִ֭בִּיטוּ אָרְח֣וֹת תֵּמָ֑א הֲלִיכֹ֥ת שְׁ֝בָ֗א קִוּוּ־לָֽמוֹ׃בֹּ֥שׁוּ כִּֽי־בָטָ֑ח בָּ֥אוּ עָ֝דֶ֗יהָ וַיֶּחְפָּֽרוּ׃כִּֽי־עַ֭תָּה הֱיִ֣יתֶםלאל֑וֹתִּֽרְא֥וּ חֲ֝תַ֗ת וַתִּירָֽאוּ׃הֲ‍ֽכִי־אָ֭מַרְתִּי הָ֣בוּ לִ֑י וּ֝מִכֹּחֲכֶ֗ם שִׁחֲד֥וּ בַעֲדִֽי׃וּמַלְּט֥וּנִי מִיַּד־צָ֑ר וּמִיַּ֖ד עָרִיצִ֣ים תִּפְדּֽוּנִי׃ה֭וֹרוּנִי וַאֲנִ֣י אַחֲרִ֑ישׁ וּמַה־שָּׁ֝גִ֗יתִי הָבִ֥ינוּ לִֽי׃מַה־נִּמְרְצ֥וּ אִמְרֵי־יֹ֑שֶׁר וּמַה־יּוֹכִ֖יחַ הוֹכֵ֣חַ מִכֶּֽם׃הַלְהוֹכַ֣ח מִלִּ֣ים תַּחְשֹׁ֑בוּ וּ֝לְר֗וּחַ אִמְרֵ֥י נֹאָֽשׁ׃אַף־עַל־יָת֥וֹם תַּפִּ֑ילוּ וְ֝תִכְר֗וּ עַל־רֵֽיעֲכֶֽם׃וְ֭עַתָּה הוֹאִ֣ילוּ פְנוּ־בִ֑י וְעַל־פְּ֝נֵיכֶ֗ם אִם־אֲכַזֵּֽב׃שֻֽׁבוּ־נָ֭א אַל־תְּהִ֣י עַוְלָ֑הושביוְשׁ֥וּבוּע֝וֹד צִדְקִי־בָֽהּ׃הֲיֵשׁ־בִּלְשׁוֹנִ֥י עַוְלָ֑ה אִם־חִ֝כִּ֗י לֹא־יָבִ֥ין הַוּֽוֹת׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב צבי הירש קלישר ז

ויען איוב (לאליפז)

הגם שדברי אליפז אמת, הנה לא דיבר נכונה נגד תלונת איוב, כי לא הבין תמים דעים, שגם הוא ידע בכל אלה, ורצונו להגדיל התלונה למען דעת צדקות ה' בעולם הבא, על כן לא נתפייסה דעתו בתנחומים הללו. ואמר כמתנצל: "ל֗וּ שָׁק֣וֹל יִשָּׁקֵ֣ל כַּעְשִׂ֑י... עַל־כֵּ֝֗ן דְּבָרַ֥י לָֽעוּ׃"(איוב ו ב-ג), לכן אל תחשדני לדובר נבלות, רק בין תבין את תכלית אמרי, כי לָֽעוּ מחמת כעס וצער.

ואשר חשדו לחשוב שבמקרה באו לו הצרות אמר, "כִּ֤י חִצֵּ֪י שַׁ-דַּ֡י עִמָּדִ֗י אֲשֶׁ֣ר חֲ֭מָתָם שֹׁתָ֣ה רוּחִ֑י בִּעוּתֵ֖י אֱ-ל֣וֹהַּ יַֽעַרְכֽוּנִי׃"(איוב ו ד), אני רואה עין בעין חִצֵּ֪י שַׁ-דַּ֡י אשר עִמָּדִ֗י אֲשֶׁ֣ר חֲ֭מָתָם שֹׁתָ֣ה רוּחִ֑י ובִעוּתֵי אֱ-ל֣וֹהַּ כל כך יַעַרְכוּ לנגדי, אשר בלתי אפשר לתלות במקרה, רק במערכה מכוונת ילחמוני.

ואשר אמרת מייסורים של אהבה, זאת לא יתכן רק אם יבואו באופן שיש כח לסבול, שחביבים עליו ייסורים. אבל אם יבואו באף וחימה ייסורים קשים כאלו אשר "מֵאֲנָ֣ה לִנְגּ֣וֹעַ נַפְשִׁ֑י הֵ֝֗מָּה כִּדְוֵ֥י לַחְמִֽי׃"(איוב ו ז). איך יהיו ייסורים של אהבה? כי אהבה תצוייר מן הנאהב אל האוהב, ואם נמצא בנאהב סימני התיעוב והריחוק, גם האוהב יתרחק לעומתו ממנו. וכיוון שנַפְשִׁי מֵאֲנָ֣ה לִנְגּ֣וֹעַ באהבה זו מפני שבלתי אפשר לסבול, הזאת לַחְמִֽי אשר יתן לי מאהבי על ידי המדוה? ומילות "כִּדְוֵ֥י לַחְמִֽי" כי המליץ את הייסורים אשר יבוא מהן תכלית טוב אם יוכל לקבלם בחיבה הֵ֝֗מָּה כמו מדוה אשר יביאו לחם ומזון אל הנפש, תחילתו קשה וסופו רך; ראשיתו מר וסופו מתוק. ונקרא בדרך מליצה 'דְוֵי לחם' – מדוה אשר מסיבתו יבוא לחם וטוב מזון רוחני אל הנפש, וכדרך שמצינו "לחם עוני", שהלחם זכרון אל העוני, כן נקרא 'דְוֵי לחם', הייסורים המביאים תכלית טוב ומזון וקיום.

ואמנם יתכן זה אם יוכל לסבול ונרצה בם הנאהב, אז המה באהבה מן האוהב. אבל אשר מאנה לנגוע נפשי בהם, שהם בתכלית התיעוב והריחוק, ההֵמָּה יהיו כמו דוי לחמי? ההֵמָּה ייסורים של מזון נפשי? "מִֽי־יִ֭תֵּן... וְיֹאֵ֣ל אֱ֭לוֹהַּ וִֽידַכְּאֵ֑נִי... וּ֥תְהִי ע֨וֹד ׀ נֶ֘חָ֤מָתִ֗י וַאֲסַלְּדָ֣ה בְ֭חִילָה לֹ֣א יַחְמ֑וֹל כִּי־לֹ֥א כִ֝חַ֗דְתִּי אִמְרֵ֥י קָדֽוֹשׁ׃"(איוב ו ח-י), פירוש, אם ידַכְּאֵנִי מהר, יהיה זאת נחמתי אם לא יחמול כלל וִֽידַכְּאֵ֑נִי בעוד שלֹא כִ֝חַ֗דְתִּי אִמְרֵ֥י קָדֽוֹשׁ. כי בכל רגע אני מעותד לחטוא לפניו במר נפשי, ברוב שיחי וכעסי, ויראתי פן יתנוצץ בקרבי כחד וכחש. עם כל זאת נחמתי אם יקטלני כאשר לֹא כִ֝חַ֗דְתִּי אִמְרֵ֥י קָדֽוֹשׁ, ולא אמות ברשע. והלא הוא יודע שלא אוכל לעמוד בניסיון לתת לפי מחסום, כי "מַה־כֹּחִ֥י כִֽי־אֲיַחֵ֑ל"(איוב ו יא), וכיוון שאפס כח וגדול היגון מנשוא "וּמַה־קִּ֝צִּ֗י כִּֽי־אַאֲרִ֥יךְ נַפְשִֽׁי׃"(איוב ו יא), מה תכלית טוב תבוא מזה?

והנה בתוך התלונה יתווכח עתה עם רעיו אשר בגדו בו, אשר יוכיחוהו בדברי אמונה כאילו נעלם ממנו דרך אמונה, ועל זאת יתמה, "וְ֝תֻשִׁיָּ֗ה נִדְּחָ֥ה מִמֶּֽנִּי׃"(איוב ו יג)? דברכם אלי יסוב כאילו תֻשִׁיָּה נִדְּחָ֥ה מִמֶּֽנִּי, הלא "עֶזְרָתִ֣י בִ֑י"(איוב ו יג) לחפש חקרי אמונה, וכי זאת עזרת רעיו, "לַמָּ֣ס מֵרֵעֵ֣הוּ חָ֑סֶד", שממסס מֵרֵעו חָ֑סֶד לומר שאין בו חסד, "וְיִרְאַ֖ת שַׁ-דַּ֣י יַעֲזֽוֹב׃", כאילו רעכם יַעֲזֽוֹב יִרְאַת שַׁ-דַּ֣י.

והאריך בדברי מליצה איך בגדו בו אחיו ורעיו ואמר: "ה֭וֹרוּנִי וַאֲנִ֣י אַחֲרִ֑ישׁ"(איוב ו כד), אם תאמרו אמרי טעם ואמרי יושר אז אחריש ואאזין קולכם, אבל כזה, "יּוֹכִ֖יחַ הוֹכֵ֣חַ מִכֶּֽם׃"(איוב ו  כה)? "וְ֭עַתָּה... פְנוּ־בִ֑י"(איוב ו כח) והבינו אמרי ולא תמצאו בהם כזב, כי דרך אמונה בחרתי להבין התכלית הנצחית מסיבת תלונתי. "שֻֽׁבוּ־נָ֭א"(איוב ו כט), אם תשובו שנית להתבונן "אַל־תְּהִ֣י עַוְלָ֑ה ושבי (וְשׁ֥וּבוּ) ע֝וֹד"(איוב ו כט), שתיישבו שלישית על דרכי; "צִדְקִי־בָֽהּ׃"(איוב ו כט) – ותדעו צִדְקִי אשר היא מתלקחת מתוך דברי ריבי. אך אתם נבהלים להשיב בטרם תבינו.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך