תנ"ך על הפרק - תהילים קטו - לפרק קט"ו / הרב לייב מינצברג ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים קטו

682 / 929
היום

הפרק

לֹ֤א לָ֥נוּ יְהוָ֗ה לֹ֫א לָ֥נוּ כִּֽי־לְ֭שִׁמְךָ תֵּ֣ן כָּב֑וֹד עַל־חַ֝סְדְּךָ֗ עַל־אֲמִתֶּֽךָ׃לָ֭מָּה יֹאמְר֣וּ הַגּוֹיִ֑ם אַיֵּה־נָ֝֗א אֱלֹהֵיהֶֽם׃וֵֽאלֹהֵ֥ינוּ בַשָּׁמָ֑יִם כֹּ֭ל אֲשֶׁר־חָפֵ֣ץ עָשָֽׂה׃עֲ‍ֽ֭צַבֵּיהֶם כֶּ֣סֶף וְזָהָ֑ב מַ֝עֲשֵׂ֗ה יְדֵ֣י אָדָֽם׃פֶּֽה־לָ֭הֶם וְלֹ֣א יְדַבֵּ֑רוּ עֵינַ֥יִם לָ֝הֶ֗ם וְלֹ֣א יִרְאֽוּ׃אָזְנַ֣יִם לָ֭הֶם וְלֹ֣א יִשְׁמָ֑עוּ אַ֥ף לָ֝הֶ֗ם וְלֹ֣א יְרִיחֽוּן׃יְדֵיהֶ֤ם ׀ וְלֹ֬א יְמִישׁ֗וּן רַ֭גְלֵיהֶם וְלֹ֣א יְהַלֵּ֑כוּ לֹֽא־יֶ֝הְגּ֗וּ בִּגְרוֹנָֽם׃כְּ֭מוֹהֶם יִהְי֣וּ עֹשֵׂיהֶ֑ם כֹּ֭ל אֲשֶׁר־בֹּטֵ֣חַ בָּהֶֽם׃יִ֭שְׂרָאֵל בְּטַ֣ח בַּיהוָ֑ה עֶזְרָ֖ם וּמָגִנָּ֣ם הֽוּא׃בֵּ֣ית אַ֭הֲרֹן בִּטְח֣וּ בַיהוָ֑ה עֶזְרָ֖ם וּמָגִנָּ֣ם הֽוּא׃יִרְאֵ֣י יְ֭הוָה בִּטְח֣וּ בַיהוָ֑ה עֶזְרָ֖ם וּמָגִנָּ֣ם הֽוּא׃יְהוָה֮ זְכָרָ֪נוּ יְבָ֫רֵ֥ךְ יְ֭בָרֵךְ אֶת־בֵּ֣ית יִשְׂרָאֵ֑ל יְ֝בָרֵ֗ךְ אֶת־בֵּ֥ית אַהֲרֹֽן׃יְ֭בָרֵךְ יִרְאֵ֣י יְהוָ֑ה הַ֝קְּטַנִּ֗ים עִם־הַגְּדֹלִֽים׃יֹסֵ֣ף יְהוָ֣ה עֲלֵיכֶ֑ם עֲ֝לֵיכֶ֗ם וְעַל־בְּנֵיכֶֽם׃בְּרוּכִ֣ים אַ֭תֶּם לַיהוָ֑ה עֹ֝שֵׂ֗ה שָׁמַ֥יִם וָאָֽרֶץ׃הַשָּׁמַ֣יִם שָׁ֭מַיִם לַיהוָ֑ה וְ֝הָאָ֗רֶץ נָתַ֥ן לִבְנֵי־אָדָֽם׃לֹ֣א הַ֭מֵּתִים יְהַֽלְלוּ־יָ֑הּ וְ֝לֹ֗א כָּל־יֹרְדֵ֥י דוּמָֽה׃וַאֲנַ֤חְנוּ ׀ נְבָ֘רֵ֤ךְ יָ֗הּ מֵֽעַתָּ֥ה וְעַד־עוֹלָ֗ם הַֽלְלוּ־יָֽהּ׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב לייב מינצברג ז

לפרק קט"ו

כֹּ֭ל אֲשֶׁר־חָפֵ֣ץ עָשָֽׂה׃ – הקב"ה כל יכול

שאלת הגויים, "אַיֵּה אֱ-לֹהֵיהֶֽם׃", הכוונה להתריס ולומר אַיֵּה אֱ-לֹהֵיהֶֽם בשעת צרותיכם ומצוקותיכם. ומתכוונים לומר שחס ושלום אין יכולת ה' להציל את ישראל. והוא כדברי משה רבינו אחר חטא המרגלים שאמר להקב"ה "ואמרו הגוים אשר שמעו את שמעך לאמר מבלתי יכולת ה' להביא את העם הזה אל הארץ אשר נשבע להם"(במדבר יד טו-טז).

אמנם התשובה שלנו כלפי שאלת הגויים היא כהמשך הכתוב "וא-להינו בשמים כל אשר חפץ עשה", כלומר באמת הקב"ה כל יכול, ומה שיחפוץ יעשה. ואותה הלשון גם בפרק קל"ה, "כל אשר חפץ ה' עשה בשמים ובארץ בימים וכל תהומות מעלה נשיאים מקצה הארץ ברקים למטר עשה מוצא רוח מאוצרותיו"(תהילים קלה ו-ז). הרי שנקט לשון זו בבואו לומר כמה גדולים מעשי ה' והיאך אנו רואים בעליל איך שהוא כל יכול וכל גרמי השמים והארץ מונהגים ונעשים על ידו. זו תשובה ניצחת כנגד טענת הגויים שאומרים "איה א-להיהם"; "מבלתי יכולת י-הוה". הנה כי כן ה' יתברך כל יכול הוא.

עם ישראל יודעים בבירור שכל מה שנעשה, הכל הוא מאת ה'. וכל מה שעושה הוא בחשבון מדוקדק, והכל במשפט ובצדק. וגם אם לא כל הדברים מובנים לנו, אך זאת אנו יודעים, "וא-להינו בשמים כל אשר חפץ עשה", גם אם הנהגתו אינה מובנת לכל, הרי הוא עושה בנו כרצונו.

כעין זה מצינו בברכת המעריב ערבים, בה אומרים "ומסדר את הכוכבים ברקיע כרצונו". כל מה שעושה הקב"ה, ברצונו עושה. ועל אף שביחס לסידור הכוכבים שבשמים, בהתבוננות של אדם כמונו, לא מסוגלים להבין מהו הסדר והמשמעות, עם כל זה אומרים שמסדר את הכוכבים כרצונו, גם אם אינו מובן לנו.

פה להם ולא ידברו... לא יהגו בגרונם

פֶּֽה־לָ֭הֶם וְלֹ֣א יְדַבֵּ֑רוּ עֵינַ֥יִם לָ֝הֶ֗ם וְלֹ֣א יִרְאֽוּ׃
אָזְנַ֣יִם לָ֭הֶם וְלֹ֣א יִשְׁמָ֑עוּ אַ֥ף לָ֝הֶ֗ם וְלֹ֣א יְרִיחֽוּן׃
יְדֵיהֶ֤ם ׀ וְלֹ֬א יְמִישׁ֗וּן רַ֭גְלֵיהֶם וְלֹ֣א יְהַלֵּ֑כוּ לֹֽא־יֶ֝הְגּ֗וּ בִּגְרוֹנָֽם׃
(תהילים קטו ה-ז)

לכאורה יש כאן כפל לשון, שאומר "פה להם ולא ידברו" וחוזר ואומר "לא יהגו בגרונם". אלא שהכוונה לומר, לא רק שלא ידברו בפה כמו כל בני האדם, אלא שאין להם אפילו המיית גרון כמו שיש לשאר בעלי החיים, שאף על פי שאינם מדברים בכל זאת קיימת אצלם היכולת להגות בגרונם, והיא להם גם לתועלת, שיכולים לרמז בדברים. אמנם אלילי הגויים גם זה אין להם, וגרועים ופחותים המה מבני אדם ואף מבעלי חיים.

כל הדברים המנויים בפרק מסודרים לפי מבנה הגוף ממעלה למטה; עין, אוזן אף, יד ורגל, חוץ מהפה שכתוב בתחילה, מחמת שהעדר הפה הוא החיסרון הגדול ביותר, באשר אין להם שום יכולת של קשר עם הסובבים.

בקשת הצלה עבור כבוד שמים

לֹ֣א הַ֭מֵּתִים יְהַֽלְלוּ־יָ֑-הּ וְ֝לֹ֗א כָּל־יֹרְדֵ֥י דוּמָֽה׃
(תהילים קטו יז)

בכמה מזמורים בספר תהילים פנה דוד המלך עליו השלום בנועם שיחו אל ה' כבן המתחטא אל אביו ואומר לו, מה בצע לפניך אם תמיתני ואם תענישני והלא כבוד שמים יתרבה רק אם נמשיך לחיות, שאז נוכל להודות ולהלל לך תמיד, ועיין במאמרנו לפרק ל'.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך