תנ"ך על הפרק - תהילים פב - על עיוות הדין בבתי המשפט / הרב שלמה זלמן פינס ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים פב

649 / 929
היום

הפרק

מִזְמ֗וֹר לְאָ֫סָ֥ף אֱ‍ֽלֹהִ֗ים נִצָּ֥ב בַּעֲדַת־אֵ֑ל בְּקֶ֖רֶב אֱלֹהִ֣ים יִשְׁפֹּֽט׃עַד־מָתַ֥י תִּשְׁפְּטוּ־עָ֑וֶל וּפְנֵ֥י רְ֝שָׁעִ֗ים תִּשְׂאוּ־סֶֽלָה׃שִׁפְטוּ־דַ֥ל וְיָת֑וֹם עָנִ֖י וָרָ֣שׁ הַצְדִּֽיקוּ׃פַּלְּטוּ־דַ֥ל וְאֶבְי֑וֹן מִיַּ֖ד רְשָׁעִ֣ים הַצִּֽילוּ׃לֹ֤א יָֽדְע֨וּ ׀ וְלֹ֥א יָבִ֗ינוּ בַּחֲשֵׁכָ֥ה יִתְהַלָּ֑כוּ יִ֝מּ֗וֹטוּ כָּל־מ֥וֹסְדֵי אָֽרֶץ׃אֲ‍ֽנִי־אָ֭מַרְתִּי אֱלֹהִ֣ים אַתֶּ֑ם וּבְנֵ֖י עֶלְי֣וֹן כֻּלְּכֶֽם׃אָ֭כֵן כְּאָדָ֣ם תְּמוּת֑וּן וּכְאַחַ֖ד הַשָּׂרִ֣ים תִּפֹּֽלוּ׃קוּמָ֣ה אֱ֭לֹהִים שָׁפְטָ֣ה הָאָ֑רֶץ כִּֽי־אַתָּ֥ה תִ֝נְחַ֗ל בְּכָל־הַגּוֹיִֽם׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שלמה זלמן פינס ז

על עיוות הדין בבתי המשפט

מִזְמ֗וֹר לְאָ֫סָ֥ף אֱֽ-לֹהִ֗ים נִצָּ֥ב בַּעֲדַת-אֵ֑-ל בְּקֶ֖רֶב אֱ-לֹהִ֣ים יִשְׁפֹּֽט:
(תהילים פב א)

"בַּעֲדַת-אֵ֑-ל" - הם הדיינים. על דרך הלשון לעיל, "עַל-כֵּ֤ן לֹא-יָקֻ֣מוּ רְ֭שָׁעִים בַּמִּשְׁפָּ֑ט וְ֝חַטָּאִ֗ים בַּעֲדַ֥ת צַדִּיקִֽים"(תהילים א ה), שמוכח מתוכה כי המכוון ב-"עֲדַ֥ת צַדִּיקִֽים" הוא עדת השופטים היושבים לדין.

"אֱֽ-לֹהִ֗ים נִצָּ֥ב" - שם לריב עמהם.

"בְּקֶ֖רֶב אֱ-לֹהִ֣ים יִשְׁפֹּֽט" - יִשְׁפֹּֽט את השופטים, אשר שמו אֱ-לֹהִ֣ים בקרבם.

ועל דרך חכמי המשנה כוונת הפסוק היא: כי אֱֽ-לֹהִ֗ים במקום המשפט, כדבר יהושפט אל השופטים: "כי לא לאדם תשפוטו כי לה', ועמכם בדבר משפט"(דברי הימים ב יט ו).


אֲֽנִי-אָ֭מַרְתִּי אֱלֹהִ֣ים אַתֶּ֑ם וּבְנֵ֖י עֶלְי֣וֹן כֻּלְּכֶֽם: אָ֭כֵן כְּאָדָ֣ם תְּמוּת֑וּן וּכְאַחַ֖ד הַשָּׂרִ֣ים תִּפֹּֽלוּ:
(תהילים פב ו-ז)

המשורר מהתל בתואר "אֱלֹהִ֣ים", הניתן להם בתור שופטים, ובאמת אין להם שום יתרון, ופקודת האחדים יפקד גם עליהם; "וּכְאַחַ֖ד הַשָּׂרִ֣ים תִּפֹּֽלוּ" - ככל שאר השרים הנופלים במלחמה - תִּפֹּֽלוּ גם אתם.

[אולי מושפע הוא בלשונו, "וּכְאַחַ֖ד הַשָּׂרִ֣ים תִּפֹּֽלוּ", מלשון דוד על מות אבנר: "שר וגדול נפל היום בישראל"(שמואל ב ג לח). אפשר כי השופטים היו חופשים מלצאת במלחמה, ואולי זהו כוונת הכתוב בישעיהו "בלתי כרע תחת אסיר ותחת הרוגים יפולו" - כלומר, כי השופט שמדובר בו שם, שמעולם לא כרע גם בתור אסיר, יפול עתה הרוג יחד עם שאר ההרוגים].


קוּמָ֣ה אֱ֭-לֹהִים שָׁפְטָ֣ה הָאָ֑רֶץ כִּֽי-אַתָּ֥ה תִ֝נְחַ֗ל בְּכָל-הַגּוֹיִֽם:
(תהילים פב ח)

"כִּֽי-אַתָּ֥ה תִ֝נְחַ֗ל בְּכָל-הַגּוֹיִֽם" - הכוונה: כי אז כל הַגּוֹיִֽם יכירו את עול מלכותך ויהיו לך לנחלה.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך