תנ"ך על הפרק - תהילים עד - אותותינו לא ראינו, אין עוד נביא, ולא איתנו יודע עד מה – שלוש מדרגות בקרבת ה' שעם ישראל הפסיד / הרב לייב מינצברג ז"ל

תנ"ך על הפרק

תהילים עד

641 / 929
היום

הפרק

מַשְׂכִּ֗יל לְאָ֫סָ֥ף לָמָ֣ה אֱ֭לֹהִים זָנַ֣חְתָּ לָנֶ֑צַח יֶעְשַׁ֥ן אַ֝פְּךָ֗ בְּצֹ֣אן מַרְעִיתֶֽךָ׃זְכֹ֤ר עֲדָתְךָ֨ ׀ קָ֘נִ֤יתָ קֶּ֗דֶם גָּ֭אַלְתָּ שֵׁ֣בֶט נַחֲלָתֶ֑ךָ הַר־צִ֝יּ֗וֹן זֶ֤ה ׀ שָׁכַ֬נְתָּ בּֽוֹ׃הָרִ֣ימָה פְ֭עָמֶיךָ לְמַשֻּׁא֣וֹת נֶ֑צַח כָּל־הֵרַ֖ע אוֹיֵ֣ב בַּקֹּֽדֶשׁ׃שָׁאֲג֣וּ צֹ֭רְרֶיךָ בְּקֶ֣רֶב מוֹעֲדֶ֑ךָ שָׂ֖מוּ אוֹתֹתָ֣ם אֹתֽוֹת׃יִ֭וָּדַע כְּמֵבִ֣יא לְמָ֑עְלָה בִּֽסֲבָךְ־עֵ֝֗ץ קַרְדֻּמּֽוֹת׃ועתוְ֭עַתָּהפִּתּוּחֶ֣יהָ יָּ֑חַד בְּכַשִּׁ֥יל וְ֝כֵֽילַפֹּ֗ת יַהֲלֹמֽוּן׃שִׁלְח֣וּ בָ֭אֵשׁ מִקְדָּשֶׁ֑ךָ לָ֝אָ֗רֶץ חִלְּל֥וּ מִֽשְׁכַּן־שְׁמֶֽךָ׃אָמְר֣וּ בְ֭לִבָּם נִינָ֣ם יָ֑חַד שָׂרְפ֖וּ כָל־מוֹעֲדֵי־אֵ֣ל בָּאָֽרֶץ׃אֽוֹתֹתֵ֗ינוּ לֹ֥א רָ֫אִ֥ינוּ אֵֽין־ע֥וֹד נָבִ֑יא וְלֹֽא־אִ֝תָּ֗נוּ יֹדֵ֥עַ עַד־מָֽה׃עַד־מָתַ֣י אֱ֭לֹהִים יְחָ֣רֶף צָ֑ר יְנָ֘אֵ֤ץ אוֹיֵ֖ב שִׁמְךָ֣ לָנֶֽצַח׃לָ֤מָּה תָשִׁ֣יב יָ֭דְךָ וִֽימִינֶ֑ךָ מִקֶּ֖רֶבחוקךחֵֽיקְךָ֣כַלֵּֽה׃וֵ֭אלֹהִים מַלְכִּ֣י מִקֶּ֑דֶם פֹּעֵ֥ל יְ֝שׁוּע֗וֹת בְּקֶ֣רֶב הָאָֽרֶץ׃אַתָּ֤ה פוֹרַ֣רְתָּ בְעָזְּךָ֣ יָ֑ם שִׁבַּ֖רְתָּ רָאשֵׁ֥י תַ֝נִּינִ֗ים עַל־הַמָּֽיִם׃אַתָּ֣ה רִ֭צַּצְתָּ רָאשֵׁ֣י לִוְיָתָ֑ן תִּתְּנֶ֥נּוּ מַ֝אֲכָ֗ל לְעָ֣ם לְצִיִּֽים׃אַתָּ֣ה בָ֭קַעְתָּ מַעְיָ֣ן וָנָ֑חַל אַתָּ֥ה ה֝וֹבַ֗שְׁתָּ נַהֲר֥וֹת אֵיתָֽן׃לְךָ֣ י֭וֹם אַף־לְךָ֥ לָ֑יְלָה אַתָּ֥ה הֲ֝כִינ֗וֹתָ מָא֥וֹר וָשָֽׁמֶשׁ׃אַתָּ֣ה הִ֭צַּבְתָּ כָּל־גְּבוּל֣וֹת אָ֑רֶץ קַ֥יִץ וָ֝חֹ֗רֶף אַתָּ֥ה יְצַרְתָּם׃זְכָר־זֹ֗את א֭וֹיֵב חֵרֵ֣ף ׀ יְהוָ֑ה וְעַ֥ם נָ֝בָ֗ל נִֽאֲצ֥וּ שְׁמֶֽךָ׃אַל־תִּתֵּ֣ן לְ֭חַיַּת נֶ֣פֶשׁ תּוֹרֶ֑ךָ חַיַּ֥ת עֲ֝נִיֶּ֗יךָ אַל־תִּשְׁכַּ֥ח לָנֶֽצַח׃הַבֵּ֥ט לַבְּרִ֑ית כִּ֥י מָלְא֥וּ מַחֲשַׁכֵּי־אֶ֝֗רֶץ נְא֣וֹת חָמָֽס׃אַל־יָשֹׁ֣ב דַּ֣ךְ נִכְלָ֑ם עָנִ֥י וְ֝אֶבְי֗וֹן יְֽהַלְל֥וּ שְׁמֶֽךָ׃קוּמָ֣ה אֱ֭לֹהִים רִיבָ֣ה רִיבֶ֑ךָ זְכֹ֥ר חֶרְפָּתְךָ֥ מִנִּי־נָ֝בָ֗ל כָּל־הַיּֽוֹם׃אַל־תִּ֭שְׁכַּח ק֣וֹל צֹרְרֶ֑יךָ שְׁא֥וֹן קָ֝מֶ֗יךָ עֹלֶ֥ה תָמִֽיד׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב לייב מינצברג ז

אותותינו לא ראינו, אין עוד נביא, ולא איתנו יודע עד מה – שלוש מדרגות בקרבת ה' שעם ישראל הפסיד

הפרק עוסק בחורבן בית המקדש, ובמצב ישראל מאז החורבן.

בפסוק: "אֽוֹתֹתֵ֗ינוּ לֹ֥א רָ֫אִ֥ינוּ אֵֽין־ע֥וֹד נָבִ֑יא וְלֹֽא־אִ֝תָּ֗נוּ יֹדֵ֥עַ עַד־מָֽה׃" רמוזות שלוש מדרגות שעם ישראל הפסיד.

אֽוֹתֹתֵ֗ינוּ לֹ֥א רָ֫אִ֥ינוּ

עם ישראל נבחר לייעוד הנעלה ביותר, להיות עם לה' ולהיות קרובים אליו באופן מופלא ונשגב. מאותו רגע שנעשנו לעם קדשו של ה', החל הקב"ה להנהיגנו בהנהגה א-להית מיוחדת, כאשר הניסים, האותות והמופתים מצביעים על יחודיותנו המרוממת כעמו של ה', אשר הוא מנהיגנו באופן ישיר, בדרך שאינה כפופה להגבלות טבע העולם.

כך הוא מבנהו של עם ישראל במצבו המרומם, כאשר העם עוסק בתפקיד הנעלה לעבוד את ה' וללכת בדרכיו ולשמוע בקולו, וכנגד זה גם ה' מנהיג אותם כעם סגולה, עליונים על כל עמי הארץ, לשם, לתהילה ולתפארת.

כן היה הקשר הישיר עם הקב"ה בשמיעת דברו, אשר שיאו של הקשר היה בתחילת הדרך, בעת מתן תורה, אשר כל העם שמעו וראו את קול ה', כאשר ירד על הר סיני והשמיעם מדברות קדשו מלהבות אש, ולמדם תורה ומצוות והורה להם את הדרך ילכו בה.

וגם אחר כך, משנכנסו לארץ, אף שפסקה הנהגת הנס הגלויה התדירית (מן, בארה של מרים), אבל בכל עת מלחמותיהם זכו לניסים נפלאים, מלחמת יריחו, גבעון, סיסרא, ויתר מעשי המלכים המבוארים בספרי הנביאים.

עד שנסתלקו ההנהגה הניסית והאותות מישראל, "אֽוֹתֹתֵ֗ינוּ לֹ֥א רָ֫אִ֥ינוּ".

אֵֽין־ע֥וֹד נָבִ֑יא

שמיעת קול ה' נמשכה על ידי הנביאים, המורים להם כל צרכיהם, וביותר בהנהגת כללות האומה, שהייתה האפשרות להיכנס ולישאל באורם ותומים על כל פרטי הנהגתם. זה נמשך כל ימי בית המקדש הראשון, כאשר קול הנבואה יוצא מבין הכרובים, ועמדו להם לישראל נביאים כפליים כיוצאי מצרים (מגילה יד.). דיבור הקב"ה עם ישראל והוראת הדרך ילכו בה העידו על קרבת ה' והשראת שכינתו בישראל.

מאז שחטאו ישראל עלה מה שעלה, והחלה ירידה במצבם המרומם של ישראל, עד שחרב בית המקדש ופסקה הידידות וניטלה הנבואה מישראל. "אמר רבי אבדימי דמן חיפה, מיום שחרב בית המקדש ניטלה נבואה מן הנביאים"(בבא בתר איב.) ובמדרש (פסיקתא דרב כהנא יג-יד) כתוב שירמיה הוא אחרון לכל הנביאים, ואף שניבאו חגי זכריה ומלאכי בבית שני, הרי זה משום שהייתה כבר נבואתן פקודה בידן מלפני כן.

וככל שהתרחקו מן הימים של השראת השכינה בבית המקדש, כך הלכו והתמעטו הגילויים של דבר ה', וכמבואר בחז"ל שהירידה הייתה בהדרגה, "משמתו חגי זכריה ומלאכי נסתלקה רוח הקודש מישראל, ואף על פי כן היו משתמשים בבת קול"(סוטה מח:). בת קול היינו הד שנשתייר מקול הנבואה, שאינו כנבואה שהיא שמיעת קול ה' בבהירות אלא הוא הד וקול עמום.

לאחר מכן הוסרה גם הדרגה של 'בת קול', "אֵֽין־ע֥וֹד נָבִ֑יא".

וְלֹֽא־אִ֝תָּ֗נוּ יֹדֵ֥עַ עַד־מָֽה

אז נשתיירה רק חכמת תורה שבעל פה, אשר החכמים מבינים בדעתם את דבר ה', וגם זו דרך של שמיעת קול ה', בהסתר. זו הייתה תקופה נשגבה של התחדשות בתורה שבעל פה, דורות התנאים והאמוראים עד רב אשי. וגם זה נבע מכח סמיכותם וקרבתם לדורות של גילוי השכינה.

במשך הדורות נפסק גם גילוי זה של חכמה, ולגבי חתימת התלמוד מובא, "רב אשי ורבינא סוף הוראה"(בבא מציעא פו.). מאז כבר אין לנו חכמה להורות, ואין בכח סברתנו לחלוק על חכמי הגמרא, אשר חכמתם וכח הוראתם נבעו מגילוי קול ה' אשר היה בליבם משיירי התגלות הנהגתו מאז יציאת מצרים. כל מה שיש בידינו בחכמת תורה שבעל פה, אינו אלא מה שנקבע באותם דורות של הוראה, תנאים ואמוראים, "וְלֹֽא־אִ֝תָּ֗נוּ יֹדֵ֥עַ עַד־מָֽה".

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך