תנ"ך על הפרק - תהילים ט - דוד מקבל עליו את הדין ומקדש שם שמים / הרב דוד חי הכהן שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים ט

576 / 929
היום

הפרק

לַ֭מְנַצֵּחַ עַלְמ֥וּת לַבֵּ֗ן מִזְמ֥וֹר לְדָוִֽד׃אוֹדֶ֣ה יְ֭הוָה בְּכָל־לִבִּ֑י אֲ֝סַפְּרָ֗ה כָּל־נִפְלְאוֹתֶֽיךָ׃אֶשְׂמְחָ֣ה וְאֶעֶלְצָ֣ה בָ֑ךְ אֲזַמְּרָ֖ה שִׁמְךָ֣ עֶלְיֽוֹן׃בְּשׁוּב־אוֹיְבַ֥י אָח֑וֹר יִכָּשְׁל֥וּ וְ֝יֹאבְד֗וּ מִפָּנֶֽיךָ׃כִּֽי־עָ֭שִׂיתָ מִשְׁפָּטִ֣י וְדִינִ֑י יָשַׁ֥בְתָּ לְ֝כִסֵּ֗א שׁוֹפֵ֥ט צֶֽדֶק׃גָּעַ֣רְתָּ ג֭וֹיִם אִבַּ֣דְתָּ רָשָׁ֑ע שְׁמָ֥ם מָ֝חִ֗יתָ לְעוֹלָ֥ם וָעֶֽד׃הָֽאוֹיֵ֨ב ׀ תַּ֥מּוּ חֳרָב֗וֹת לָ֫נֶ֥צַח וְעָרִ֥ים נָתַ֑שְׁתָּ אָבַ֖ד זִכְרָ֣ם הֵֽמָּה׃וַֽ֭יהוָה לְעוֹלָ֣ם יֵשֵׁ֑ב כּוֹנֵ֖ן לַמִּשְׁפָּ֣ט כִּסְאֽוֹ׃וְה֗וּא יִשְׁפֹּֽט־תֵּבֵ֥ל בְּצֶ֑דֶק יָדִ֥ין לְ֝אֻמִּ֗ים בְּמֵישָׁרִֽים׃וִ֘יהִ֤י יְהוָ֣ה מִשְׂגָּ֣ב לַדָּ֑ךְ מִ֝שְׂגָּ֗ב לְעִתּ֥וֹת בַּצָּרָֽה׃וְיִבְטְח֣וּ בְ֭ךָ יוֹדְעֵ֣י שְׁמֶ֑ךָ כִּ֤י לֹֽא־עָזַ֖בְתָּ דֹרְשֶׁ֣יךָ יְהוָֽה׃זַמְּר֗וּ לַ֭יהוָה יֹשֵׁ֣ב צִיּ֑וֹן הַגִּ֥ידוּ בָ֝עַמִּ֗ים עֲלִֽילוֹתָֽיו׃כִּֽי־דֹרֵ֣שׁ דָּ֭מִים אוֹתָ֣ם זָכָ֑ר לֹֽא־שָׁ֝כַ֗ח צַעֲקַ֥תענייםעֲנָוִֽים׃חָֽנְנֵ֬נִי יְהוָ֗ה רְאֵ֣ה עָ֭נְיִי מִשֹּׂנְאָ֑י מְ֝רוֹמְמִ֗י מִשַּׁ֥עֲרֵי מָֽוֶת׃לְמַ֥עַן אֲסַפְּרָ֗ה כָּֽל־תְּהִלָּ֫תֶ֥יךָ בְּשַֽׁעֲרֵ֥י בַת־צִיּ֑וֹן אָ֝גִ֗ילָה בִּישׁוּעָתֶֽךָ׃טָבְע֣וּ ג֭וֹיִם בְּשַׁ֣חַת עָשׂ֑וּ בְּרֶֽשֶׁת־ז֥וּ טָ֝מָ֗נוּ נִלְכְּדָ֥ה רַגְלָֽם׃נ֤וֹדַ֨ע ׀ יְהוָה֮ מִשְׁפָּ֪ט עָ֫שָׂ֥ה בְּפֹ֣עַל כַּ֭פָּיו נוֹקֵ֣שׁ רָשָׁ֑ע הִגָּי֥וֹן סֶֽלָה׃יָשׁ֣וּבוּ רְשָׁעִ֣ים לִשְׁא֑וֹלָה כָּל־גּ֝וֹיִ֗ם שְׁכֵחֵ֥י אֱלֹהִֽים׃כִּ֤י לֹ֣א לָ֭נֶצַח יִשָּׁכַ֣ח אֶבְי֑וֹן תִּקְוַ֥תענויםעֲ֝נִיִּ֗יםתֹּאבַ֥ד לָעַֽד׃קוּמָ֣ה יְ֭הוָה אַל־יָעֹ֣ז אֱנ֑וֹשׁ יִשָּׁפְט֥וּ ג֝וֹיִ֗ם עַל־פָּנֶֽיךָ׃שִׁ֘יתָ֤ה יְהוָ֨ה ׀ מוֹרָ֗ה לָ֫הֶ֥ם יֵדְע֥וּ גוֹיִ֑ם אֱנ֖וֹשׁ הֵ֣מָּה סֶּֽלָה׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב דוד חי הכהן שליט

דוד מקבל עליו את הדין ומקדש שם שמים

עם מות בנו של דוד שנולד מבת שבע חיבר דוד את הפרק: "אוֹדֶה ד' בְּכָל לִבִּי... כִּי עָשִׂיתָ מִשְׁפָּטִי וְדִינִי"(תהילים ט). עם מות בנו נשתנה מצב רוחו, וכאילו קיבל בשמחה את דינו של הבורא. הוא הבין שבזאת נתכפר עוונו על פי החלטת ד'. דוד מודה לד' על העונש, כי הוא בטוח שגם בכך ד' מיטיב אתו. העונש האישי מעיד עד כמה האדם טוב בעיני ד', עד שד' לא רוצה להשאיר אצלו פגם כלשהו. דוד מעיד עד כמה העונש האישי והכפרה האישית שלו ערכה רב לעם ישראל כנגד אויביו: "הָאוֹיֵב תַּמּוּ חֳרָבוֹת לָנֶצַח"(תהילים ט ז). על מידה זו של דוד, שהיה שמח בייסוריו, נאמר: "וְאֹהֲבָיו כְּצֵאת הַשֶּׁמֶשׁ בִּגְבֻרָתוֹ"(שופטים ה לא). 

יתר על כן, בזאת מתיישב כסא ד' בעולם, כאשר נראה גודל ישרותו ומשפטו אפילו עם אוהביו. בזאת הייתה תשובת דוד שהביאה את תוצאות חטאו לקידוש שם שמים. בעקבות אותה תשובה מאהבה, שעליה נאמר (יומא פו:) שהיא הופכת זדונות לזכויות, נוכל להבין כי מרגע זה הייתה בת שבע רצויה כאשתו של דוד, כי על ידה נתקדש שם ד' בחטא ובעונש גם יחד.

מכאן התחיל חיבור חדש ומתוקן בין דוד לבת שבע, חיבור שהביא לעולם את שלמה, בונה המקדש, שהפך את האהבה בין ישראל לאביהם שבשמים לבניין קבוע ומיוסד על צור עולמים. כעת מובן מדוע נבחר שלמה כבר מרגע לידתו ומדוע נקרא כבר בתחילת דרכו "ידיד ד' "(שמואל ב יב כה) . לידתו של שלמה באה לאחר קבלת ייסורים מאהבה גדולה, של מלך, שמאז ימות עולם לא קם ולא יקום כמוהו. מלך שצערו על מיעוט בכבוד שמים גדול מאהבת חייו עצמם. מלך שעליו אמר ד' בפי נביאיו: "כָּרַתִּי בְרִית לִבְחִירִי נִשְׁבַּעְתִּי לְדָוִד עַבְדִּי"(תהילים פט ד).

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך