תנ"ך על הפרק - יונה ב - יונה במעי הדגים ותפילת יונה / הרב חיים בן סניור שליט"א

תנ"ך על הפרק

יונה ב

530 / 929
היום

הפרק

וַיְמַ֤ן יְהוָה֙ דָּ֣ג גָּד֔וֹל לִבְלֹ֖עַ אֶת־יוֹנָ֑ה וַיְהִ֤י יוֹנָה֙ בִּמְעֵ֣י הַדָּ֔ג שְׁלֹשָׁ֥ה יָמִ֖ים וּשְׁלֹשָׁ֥ה לֵילֽוֹת׃וַיִּתְפַּלֵּ֣ל יוֹנָ֔ה אֶל־יְהוָ֖ה אֱלֹהָ֑יו מִמְּעֵ֖י הַדָּגָֽה׃וַיֹּ֗אמֶר קָ֠רָאתִי מִצָּ֥רָה לִ֛י אֶל־יְהוָ֖ה וַֽיַּעֲנֵ֑נִי מִבֶּ֧טֶן שְׁא֛וֹל שִׁוַּ֖עְתִּי שָׁמַ֥עְתָּ קוֹלִֽי׃וַתַּשְׁלִיכֵ֤נִי מְצוּלָה֙ בִּלְבַ֣ב יַמִּ֔ים וְנָהָ֖ר יְסֹבְבֵ֑נִי כָּל־מִשְׁבָּרֶ֥יךָ וְגַלֶּ֖יךָ עָלַ֥י עָבָֽרוּ׃וַאֲנִ֣י אָמַ֔רְתִּי נִגְרַ֖שְׁתִּי מִנֶּ֣גֶד עֵינֶ֑יךָ אַ֚ךְ אוֹסִ֣יף לְהַבִּ֔יט אֶל־הֵיכַ֖ל קָדְשֶֽׁךָ׃אֲפָפ֤וּנִי מַ֙יִם֙ עַד־נֶ֔פֶשׁ תְּה֖וֹם יְסֹבְבֵ֑נִי ס֖וּף חָב֥וּשׁ לְרֹאשִֽׁי׃לְקִצְבֵ֤י הָרִים֙ יָרַ֔דְתִּי הָאָ֛רֶץ בְּרִחֶ֥יהָ בַעֲדִ֖י לְעוֹלָ֑ם וַתַּ֧עַל מִשַּׁ֛חַת חַיַּ֖י יְהוָ֥ה אֱלֹהָֽי׃בְּהִתְעַטֵּ֤ף עָלַי֙ נַפְשִׁ֔י אֶת־יְהוָ֖ה זָכָ֑רְתִּי וַתָּב֤וֹא אֵלֶ֙יךָ֙ תְּפִלָּתִ֔י אֶל־הֵיכַ֖ל קָדְשֶֽׁךָ׃מְשַׁמְּרִ֖ים הַבְלֵי־שָׁ֑וְא חַסְדָּ֖ם יַעֲזֹֽבוּ׃וַאֲנִ֗י בְּק֤וֹל תּוֹדָה֙ אֶזְבְּחָה־לָּ֔ךְ אֲשֶׁ֥ר נָדַ֖רְתִּי אֲשַׁלֵּ֑מָה יְשׁוּעָ֖תָה לַיהוָֽה׃וַיֹּ֥אמֶר יְהוָ֖ה לַדָּ֑ג וַיָּקֵ֥א אֶת־יוֹנָ֖ה אֶל־הַיַּבָּשָֽׁה׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב חיים בן סניור שליט

יונה במעי הדגים ותפילת יונה

יונה התפלל תפילה המחולקת לשלוש.

בתחילה מספר יונה כיצד הייתה הרגשתו כאשר הושלך לים. יונה היה בטוח שהגיע לסוף ימיו ועתה בוודאי ייענש על אשר איבד עצמו לדעת משום שלא רצה ללכת לנינוה, אולם כאשר נבלע במעי הדג ונשאר בחיים ידע כי הקב"ה אינו חפץ במיתתו, והרי: "יפה שעה אחת בתשובה ומעשים טובים בעולם הזה מכל חיי העולם הבא"(אבות ד יז). 

כאשר נפלט על ידי הדג ללב ים צצה במוחו שוב המחשבה שהנה עתה בוודאי ימות, ובכל זאת נבלע על ידי הדגה. למרות הצפיפות הגדולה שהרגיש בבטנה הושגח על ידי הקב"ה ונשאר חי. יונה הבין שלא בכדי נפלט על ידי הדג ונבלע על ידי הדגה. הקב"ה לא רצה שיונה ירגיש בנוח בבטן הדג ויחדל מלהתפלל. גם אצל יוסף ראינו שהקב"ה עורר עליו את אשת פוטיפר לאחר שאכל ושתה וסלסל בשערו בשעה שאביו יושב ובוכה עליו. יונה לא נתן לבו להתפלל כאשר שהה במעי הדג משום שראה מקצה העולם ועד קצהו. עתה לאחר וחייב היה לשהות בצפיפות בבטן הדגה לזמן בלתי ידוע, הבין יונה שה' מתאווה לתפילתו ואכן התפלל.

יונה מתאר את אשר ראה בלב הים וכיצד הרגיש כאשר ירד לעמקי תהום על ידי הדג ששחה והורידו ליסודות ההרים המגיעים אל התהום. עתה לאחר שראה את נסי ה' עמו ואת השגחתו הפרטית עליו הבין שבדעתו להשאירו בחיים לפיכך החליט ללכת לנינוה ולמלא את שליחותו.

כיצד יבטל יונה את הקטרוג מעל עם ישראל? אומר יונה: "מְשַׁמְּרִ֖ים הַבְלֵי־שָׁ֑וְא חַסְדָּ֖ם יַעֲזֹֽבוּ׃"(יונה ב ט). פירוש הדבר, אנשי נינוה עובדי אלילים הם ובוודאי לא יניחו את עבודת האלילים שלהם. האם יעזבו את עבודת האלילים שהיא חסד, כלומר חרפה לעובדיה (חסדם מלשון חרפה, וכדברי הכתוב: "חסד הוא")? וגם אם יעזבו את עבודת האלילים הרי זו עזיבה לשעה ולא לזמן מרובה כי בלי ספק יחזרו לסורם בהקדם. אם כן יכול יונה בכח דברים אלו שאמר על הגויים ללמד זכות על ישראל, כי כאשר יהודי חוזר ליהדות, שב בכל לבו ואוחז בדרכו לנצח. יונה ראה בחזונו את אשר התרחש במציאות שאנשי נינוה שבו רק מן העברות שבין אדם לחברו, דהיינו חטא הגזל, ולא עזבו את עבודת האלילים. כמו כן צדק יונה שתשובתם לא תחזיק מעמד זמן רב, אם כן שליחותו לנינוה לא תפגע בעם ישראל. אז החליט ללכת לנינוה. כאשר גמלה בלבו החלטה זו ציווה ה' לפלוט אותו ליבשה ואז קיבל נבואה ברורה וחד משמעית ללכת לנינוה ולמסור נבואה שאם אנשי נינוה לא ישובו מדרכם הרעה יהפוך הקב"ה את העיר על יושביה.

כאשר התפלל יונה אל הקב"ה נאמר: "ויתפלל יונה אל ה' אלוקיו ממעי הדגה"(יונה ב ב). יונה ראה שתי צורות של הנהגת ה' עמו. מחד גיסא עונש חמור על סירובו ללכת לנינוה, כלומר הנהגה במידת הדין, הסערה וההשלכה לים וכו', ומאידך הנהגה במידת הרחמים, שהקב"ה הצילו ולא מת בים וגם לא במעי הדגים. לפיכך נאמר שיונה התפלל אל ה' אלוקיו, לקב"ה שנהג עמו במידת החסד והרחמים וגם במידת הדין.

יונה ראה חסד ה' בכך שנבלע במעי הדג כי אילולא כן היו הדגים המשייטים בים טורפים אותו ואוכלים את בשרו, וגם על נס זה מודה יונה לקב"ה. בהיותו בצרה נקשר יונה לקב"ה בקשר הדוק לכן נאמר: "אל ה' אלוקיו" כלומר המשגיח עליו בהשגחה פרטית ומכוון את צעדיו לפרטי פרטים כדי שיבצע את השליחות אליה נועד מבלי יכולת להתחמק בשום דרך שהיא. 

  באדיבות הרב, מתוך ספרו 'אמרי ח"ן – יונה'

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך