תנ"ך על הפרק - תהילים יד - מי ייתן מציון ישועת ישראל / הרב שמואל טל שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים יד

581 / 929
היום

הפרק

לַמְנַצֵּ֗חַ לְדָ֫וִ֥ד אָ֘מַ֤ר נָבָ֣ל בְּ֭לִבּוֹ אֵ֣ין אֱלֹהִ֑ים הִֽשְׁחִ֗יתוּ הִֽתְעִ֥יבוּ עֲלִילָ֗ה אֵ֣ין עֹֽשֵׂה־טֽוֹב׃יְֽהוָ֗ה מִשָּׁמַיִם֮ הִשְׁקִ֪יף עַֽל־בְּנֵי־אָ֫דָ֥ם לִ֭רְאוֹת הֲיֵ֣שׁ מַשְׂכִּ֑יל דֹּ֝רֵשׁ אֶת־אֱלֹהִֽים׃הַכֹּ֥ל סָר֮ יַחְדָּ֪ו נֶ֫אֱלָ֥חוּ אֵ֤ין עֹֽשֵׂה־ט֑וֹב אֵ֝֗ין גַּם־אֶחָֽד׃הֲלֹ֥א יָדְעוּ֮ כָּל־פֹּ֪עֲלֵ֫י אָ֥וֶן אֹכְלֵ֣י עַ֭מִּי אָ֣כְלוּ לֶ֑חֶם יְ֝הוָ֗ה לֹ֣א קָרָֽאוּ׃שָׁ֤ם ׀ פָּ֣חֲדוּ פָ֑חַד כִּֽי־אֱ֝לֹהִ֗ים בְּד֣וֹר צַדִּֽיק׃עֲצַת־עָנִ֥י תָבִ֑ישׁוּ כִּ֖י יְהוָ֣ה מַחְסֵֽהוּ׃מִ֥י יִתֵּ֣ן מִצִּיּוֹן֮ יְשׁוּעַ֪ת יִשְׂרָ֫אֵ֥ל בְּשׁ֣וּב יְ֭הוָה שְׁב֣וּת עַמּ֑וֹ יָגֵ֥ל יַ֝עֲקֹ֗ב יִשְׂמַ֥ח יִשְׂרָֽאֵל׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמואל טל שליט

מי ייתן מציון ישועת ישראל

מִ֥י יִתֵּ֣ן מִצִּיּוֹן֮ יְשׁוּעַ֪ת יִשְׂרָ֫אֵ֥ל בְּשׁ֣וּב יְ֭הוָה שְׁב֣וּת עַמּ֑וֹ יָגֵ֥ל יַ֝עֲקֹ֗ב יִשְׂמַ֥ח יִשְׂרָֽאֵל׃
(תהילים יד ז)

בפסוקים הקודמים תיאר דוד את המצב שבו אויביו של עם ישראל מנסים להשמיד אותו, אולם ה' שומר עליו ומהווה לו מחסה. בחסדי ה' הרבים עם ישראל אכן לא נכחד, וממשיך להתקיים מדור לדור; אולם יש לשים לב שהמצב בו מנסים שוב ושוב לכלות עם ישראל, והוא צריך 'להחזיק חזק' ולשרוד, איננו משמח במיוחד. אף אחד לא שמח שרוצים להרוג אותו, גם אם בסופו של דבר הוא ניצל.

השמחה השלמה מגיעה רק בשלב השני, שהוא הישועה המוחלטת. כאשר מגיעה "ישועת ישראל" השלמה, אזי "יגל יעקב ישמח ישראל'. הישועה הזו, שהיא הגאולה השלימה, תהיה כאשר ישיב ה' את שבות עמו, יחזיר את עם ישראל מן הגלות ויגלה את כבוד מלכותו לעיני כל.

יש לציין שפסוק זה הוא אחת מן הנבואות המיוחדות שבתנ"ך, משום שהוא נאמר עוד לפני שעם ישראל יצא בכלל לגלות, והוא כבר מנבא את שיבתם חזרה לציון.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך