תנ"ך על הפרק - תהילים יד - שם פחדו פחד / הרב שמואל טל שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים יד

581 / 929
היום

הפרק

לַמְנַצֵּ֗חַ לְדָ֫וִ֥ד אָ֘מַ֤ר נָבָ֣ל בְּ֭לִבּוֹ אֵ֣ין אֱלֹהִ֑ים הִֽשְׁחִ֗יתוּ הִֽתְעִ֥יבוּ עֲלִילָ֗ה אֵ֣ין עֹֽשֵׂה־טֽוֹב׃יְֽהוָ֗ה מִשָּׁמַיִם֮ הִשְׁקִ֪יף עַֽל־בְּנֵי־אָ֫דָ֥ם לִ֭רְאוֹת הֲיֵ֣שׁ מַשְׂכִּ֑יל דֹּ֝רֵשׁ אֶת־אֱלֹהִֽים׃הַכֹּ֥ל סָר֮ יַחְדָּ֪ו נֶ֫אֱלָ֥חוּ אֵ֤ין עֹֽשֵׂה־ט֑וֹב אֵ֝֗ין גַּם־אֶחָֽד׃הֲלֹ֥א יָדְעוּ֮ כָּל־פֹּ֪עֲלֵ֫י אָ֥וֶן אֹכְלֵ֣י עַ֭מִּי אָ֣כְלוּ לֶ֑חֶם יְ֝הוָ֗ה לֹ֣א קָרָֽאוּ׃שָׁ֤ם ׀ פָּ֣חֲדוּ פָ֑חַד כִּֽי־אֱ֝לֹהִ֗ים בְּד֣וֹר צַדִּֽיק׃עֲצַת־עָנִ֥י תָבִ֑ישׁוּ כִּ֖י יְהוָ֣ה מַחְסֵֽהוּ׃מִ֥י יִתֵּ֣ן מִצִּיּוֹן֮ יְשׁוּעַ֪ת יִשְׂרָ֫אֵ֥ל בְּשׁ֣וּב יְ֭הוָה שְׁב֣וּת עַמּ֑וֹ יָגֵ֥ל יַ֝עֲקֹ֗ב יִשְׂמַ֥ח יִשְׂרָֽאֵל׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמואל טל שליט

שם פחדו פחד

שָׁ֤ם ׀ פָּ֣חֲדוּ פָ֑חַד כִּֽי־אֱ֝-לֹהִ֗ים בְּד֣וֹר צַדִּֽיק׃
עֲצַת־עָנִ֥י תָבִ֑ישׁוּ כִּ֖י יְהוָ֣ה מַחְסֵֽהוּ׃
(תהילים יד ה-ו)

ישנה מציאות שאותם "אוכלי עמי" עליהם דובר במאמר הקודם, אלו שבקלות מזעזעת רוצחים וממשיכים הלאה, מפחדים מאוד מעם ישראל. הם מתעללים בעם ישראל, ועם זאת הם חוששים ממנו. מדוע הם מפחדים? כי הם רואים שלמרות כל מה שהם עושים לעם היהודי, הוא איננו נשמד. ולא רק שאיננו אובד מן העולם, אלא הוא חי ומתפתח, בעוד חייהם שלהם נבולים וריקניים.

ישנם הוגי דעות מפורסמים בקרב הגויים, חלקם אף אנטישמיים גלויים, שעסקו בספריהם בסוגיית נצחיותו של עם ישראל. הם הודו בפה מלא שהאלמוות של העם היהודי מפחיד אותם, והוא אף גורם משמעותי בשנאה כלפי היהודים. עבור הגויים מסמל היהודי את הנצח, את הכוח הבלתי טבעי ששורד למרות כל מה שעושים כנגדו. הכוח הבלתי מובן הזה מעורר אצל הגויים פחד קיומי, והפחד הזה מוביל אותם לנסות שוב ושוב לפגוע בעם היהודי ולנסות 'להעלים' אותו מעל פני האדמה.

כיצד באמת שורד העם היהודי את כל המתקפות נגדו? התשובה פשוטה: משום שה' שורה בקרבו ושומר עליו. דוד מצביע בדיוק רב על נקודה שורשית זו: "שם פחדו פחד - כי א-להים בדור צדיק"; הגויים מפחדים מהקיום הנצחי של העם היהודי, והקיום הנצחי נובע מהשראת השכינה הא-להית בתוך עם ישראל, שהוא "דור צדיק" ביסודו (אף שיש בו רשעים). נמצא שהשראת השכינה היא שורש פחדם של הגויים מעם ישראל.

מלבד הפחד, מרגישים אויבי ישראל תחושה נוספת: "עצת עני תבישו - כי ה' מחסהו". עצת העני היא התנהלותו של עם ישראל, שחוסה בה', ומתוך כך גם שורד את כל מה שזוממים נגדו ומנסים לעולל לו; הגויים רואים זאת, וחשים בניגוד הגדול שבין עם ישראל לבינם. החיסיון של ישראל בה' ממחיש לגויים עד כמה הם עצמם חוסים בשקרים והבלים, ולכן מתביישים.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך