תנ"ך על הפרק - תהילים יד - אוכלי עמי אכלו לחם / הרב שמואל טל שליט"א

תנ"ך על הפרק

תהילים יד

581 / 929
היום

הפרק

לַמְנַצֵּ֗חַ לְדָ֫וִ֥ד אָ֘מַ֤ר נָבָ֣ל בְּ֭לִבּוֹ אֵ֣ין אֱלֹהִ֑ים הִֽשְׁחִ֗יתוּ הִֽתְעִ֥יבוּ עֲלִילָ֗ה אֵ֣ין עֹֽשֵׂה־טֽוֹב׃יְֽהוָ֗ה מִשָּׁמַיִם֮ הִשְׁקִ֪יף עַֽל־בְּנֵי־אָ֫דָ֥ם לִ֭רְאוֹת הֲיֵ֣שׁ מַשְׂכִּ֑יל דֹּ֝רֵשׁ אֶת־אֱלֹהִֽים׃הַכֹּ֥ל סָר֮ יַחְדָּ֪ו נֶ֫אֱלָ֥חוּ אֵ֤ין עֹֽשֵׂה־ט֑וֹב אֵ֝֗ין גַּם־אֶחָֽד׃הֲלֹ֥א יָדְעוּ֮ כָּל־פֹּ֪עֲלֵ֫י אָ֥וֶן אֹכְלֵ֣י עַ֭מִּי אָ֣כְלוּ לֶ֑חֶם יְ֝הוָ֗ה לֹ֣א קָרָֽאוּ׃שָׁ֤ם ׀ פָּ֣חֲדוּ פָ֑חַד כִּֽי־אֱ֝לֹהִ֗ים בְּד֣וֹר צַדִּֽיק׃עֲצַת־עָנִ֥י תָבִ֑ישׁוּ כִּ֖י יְהוָ֣ה מַחְסֵֽהוּ׃מִ֥י יִתֵּ֣ן מִצִּיּוֹן֮ יְשׁוּעַ֪ת יִשְׂרָ֫אֵ֥ל בְּשׁ֣וּב יְ֭הוָה שְׁב֣וּת עַמּ֑וֹ יָגֵ֥ל יַ֝עֲקֹ֗ב יִשְׂמַ֥ח יִשְׂרָֽאֵל׃

מאמרים על הפרק


מאמר על הפרק

הרב שמואל טל שליט

אוכלי עמי אכלו לחם

"אוכלי עמי" אלו אויביו של עם ישראל, שפוגעים בו ו'אוכלים' אותו. הדימוי של הפגיעה בעם ישראל לאכילה, והכינוי של הפוגעים בישראל כ'אוכלים' אותו, נמצא גם בספר ירמיהו: "קודש ישראל לה', ראשית תבואתה; כל אוכליו יאשמו, רעה תבוא אליהם נאם י-הוה"(ירמיה ב ג).

דוד אומר שאותם אויבים "אכלו לחם". אכילת לחם מסמלת את המשך שגרת החיים. גם במכירת יוסף, לאחר שהאחים משליכים את יוסף אל הבור מופיע הסמל של אכילת לחם: "וַיִּ֨קָּחֻ֔הוּ וַיַּשְׁלִ֥כוּ אֹת֖וֹ הַבֹּ֑רָה וְהַבּ֣וֹר רֵ֔ק אֵ֥ין בּ֖וֹ מָֽיִם׃ וַיֵּֽשְׁבוּ֮ לֶֽאֱכָל־לֶחֶם֒"(בראשית לז כד-כה). במזמורנו אומר דוד שאויביו של עם ישראל מסוגלים לרצוח, לענות ולגרום סבל נוראי לעם ישראל, ומיד להמשיך בשגרת החיים כאילו לא קרה דבר.

מפורסם בדברי ימי עם ישראל כיצד בתקופות רבות יכלו עוכרי ישראל השפלים ביותר לחגוג ו'להרגיש טוב עם עצמם' אחרי שרצחו יהודים להנאתם. ישנם תיאורים מזעזעים מתקופת מסעות הצלב, ומאוחר יותר מהשואה הארורה, בהם בולטת במיוחד אותה 'אכילת לחם' של אויבי ישראל. עדויות רבות מספרות על מפקדים נאצים, יימח שמם, שלאחר שסיימו את המכסה היומית שלהם ברצח יהודים הלכו לשמוע קונצרט של מוזיקה קלאסית, או דאגו להשקות ברחמנות את החתול שלהם בחלב. חיי השגרה 'העדינים' של אותם רוצחים חסרי לב נמשכו בד בבד עם מעשיהם המתועבים והאכזריים.

פירושים על הפרק


פירוש על הפרק


תנ"ך על הפרק

תנ"ך על הפרק

תוכן עניינים

ניווט בפרקי התנ"ך